3 најдобри книги на Сузан Колинс

Кога феномен како Трилогија „Игри на гладта“, на Сузан Колинс, Секогаш се прашувам дали станува збор за маркетинг производ што конечно го достигна знакот со тема што се закачува толку младешка публика и не толку младешка, или ако, дополнително, се работи за автор или автор кој веќе бил зад тропање врати со некои други значајни дела.

Во случајот со Колинс, како и во многу други, има повеќе живот надвор од ова, неговиот голем книжевно-кинематографски успех. А сепак постои голема сличност помеѓу неговата претходна работа и Игрите на гладот. Во случај на претходна композиција наречена „Подземни хроники“, нејзината структура исто така ја нуди оваа театралност, збир на сценарија што треба да се претстават во фаза на променлива замагленост.

И надвор од огромните саги помеѓу научна фантастика, трилерот и мистеријата, ние исто така мора да укажеме на Писателка на Сузан Колинс на литературата за деца. Работи како Лакмусов тест o Една година во џунгла тие се одвојуваат, хронолошки пред и потоа, од овие волшебни и темни фантастични креации.

Предвидувајќи ја фигурата на писателката и нејзиното посебно дело, време е да се одлучиме за неа три препорачани романи.

Три препорачани романи од Сузан Колинс

Грегор и пророштвото на гризот

Ако го бараме потеклото на овој наратив на Колинс, мора да се вратиме во 2003 година, годината во која излезе првата книга од The ​​Underland Chronicles, почеток на с everything ...

Краток преглед: Грегор има единаесет години и живее во Newујорк. Неговото постоење не е многу различно од она на секое момче на негова возраст. Сепак, судбината го чека изненадување. Еден топол летен ден, тој и неговата двегодишна сестра Ботс случајно паѓаат низ решетка за вентилација. Одеднаш, малиот свет на Грегор исчезнува.

На Низините, чудно општество, во кое луѓето коегзистираат со лилјаци и лебарки, им се заканува стаорци, а доаѓањето на Грегор не изгледа случајно. Античко пророштво што раскажува за воин ќе го стави Грегор на тест за неговата храброст: тој ќе тргне на опасно патување низ подземниот универзум на Низините. Но, дали некој од единаесет години може да стане херој?

КЛИК КНИГА

Гладните игри

Не можете да ја игнорирате книгата што стана пресвртница. Заложбата на Колинс за сјајна фантастична литература во многу решителни и униформни поставки штотуку триумфираше. Еп за млади луѓе што се фатија и за постарите читатели и кој го најде својот нов триумфален простор во кино.

Краток преглед: Дали е време. Нема враќање назад. Игрите ќе започнат. Почитувањата мора да излезат во Арена и да се борат да преживеат. Победа значи слава и богатство, губење значи сигурна смрт ... Нека започнат Седумдесет и четвртата игра на глад! Минатото на војни ги остави 12 -те области што го делат Панем под тиранската моќ на „Капитол“.

Без слобода и во сиромаштија, никој не може да ги напушти границите на својата област. Само едно 16-годишно девојче, Катнис Евердин, се осмелува да им пркоси на правилата за да добие храна. Нивните принципи ќе бидат ставени на тест со „Игрите на гладот“, телевизиска емисија што Капитол ја организира за да го понижи населението. Секоја година, 2 претставници од секоја област ќе бидат принудени да живеат во непријателска средина и да се борат до смрт меѓу себе додека не остане само еден преживеан.

Кога нејзината помала сестра е избрана да учествува, Катнис не се двоуми да го заземе нејзиното место, решена со својот цврст и одлучен став да покаже дека и во најочајните ситуации има простор за loveубов и почит.

КЛИК КНИГА

Една година во џунгла

Ги ставивме нозете на земја за да се приближиме до една пријатна приказна, но со нејзините рабови, книга за деца, млади и возрасни. Резиме: Кога таткото на Сузи заминува за Виетнам, таа се бори да се справи со неговото отсуство.

Како е џунглата? Дали неговиот татко ќе биде безбеден? Кога ќе се врати? Месеците минуваат и со секоја разгледница што ја добива, чувствува дека е се подалеку. Но, кога се враќа, Сузи сфаќа дека иако војната го променила, таа сепак го сака на ист начин.

КЛИК КНИГА

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.