Од внатре, од Мартин Амис

Од внатре, од Мартин Амис

Литературата како начин на живот понекогаш експлодира со дело кое стои на прагот на наративното, хроничното и биографското. И тоа завршува како најискрената вежба на писателот кој меша инспирации, евокации, спомени, искуства... Токму она што ни го нуди Мартин Амис во ...

Продолжи со читање

Хилдегарда, од Ана Лисе Марстранд-Јоргенсен

Хилдегарда, романот

Личноста на Хилдегарда н introdu воведува во магливиот простор на легендата. Само таму митовите за светци и вештерки можат да живеат со иста важност во нашите денови. Бидејќи денес чудото да се опорави слеп човек има ист трик како магија способна за ...

Продолжи со читање

Ескомброс, од Фернандо Ваalleехо

Ескомброс, од Фернандо Ваalleехо

С Everything е подложно на колапс. Уште повеќе, животот како човек ги избегнува контролираните експлозии на возраста. Потоа, тука се и урнатините, од кои важните спомени никогаш не биле вратени навреме. Бидејќи на крајот на краиштата, ниту една меморија не го задржува допирот или гласот со ...

Продолжи со читање

Бесмртниот пламен од Стивен Крејн од Пол Остер

Бесмртниот пламен од Стивен Крејн

Дивиот Запад, како синекдох на американската татковина во формирање, ја прошири својата имагинација, своите идиосинкразии и форми на цела гигантска земја со различни чувствителности и верувања во врска со речиси с. Никогаш не можеше да се посомнева во нешто толку хетерогено дека ќе се формира во земја каква што е денес ...

Продолжи со читање

Гледајќи наназад, од Хуан Габриел Васкез

Погледни Назад

Има повеќе од нешто опасно во денешните револуции. Скоро сите се увезени со легитимноста на уверувањето на оној што се оправдува против оној што молчи, иако дури и тишината доаѓа од тишината, од уништувањето на спротивното. Така се завршува, потопен во масата, убеден со возбудата ...

Продолжи со читање

Дами убијци: смртоносни жени во историјата, од Тори Телфер

Kенска книга убиец

Дека убиството нема пол е несомнено. Освалд, убиецот со својата книга „Фаќачот во ржта“ под рака, или киперката од Јорк, па дури и „Волкот од Москва“ можеа да стигнат до нашите денови. Но, да, има и жени кои го сакаат најпрестапното злосторство ...

Продолжи со читање

Жените на мојата душа, на Isabel Allende

Womenени од мојата душа

Знаејќи го напамет патот до изворот на инспирација, Isabel Allende во ова дело тој се претвора во егзистенцијален џагор на зрелоста каде сите се враќаме на она што го фалсификуваше нашиот идентитет. Нешто што ми се чини многу природно и навремено, во склад со едно неодамнешно интервју кое ...

Продолжи со читање

Вежби за меморија, од Андреа Камилери

Вежби за меморија

Curубопитно е како во отсуство на дежурниот автор, она што би можело да биде попречувачка публикација, екстраваганција во животот, завршува како реткост за митоманите по неговата смрт. Но, и целосен пристап кон лаиците кои можеби никогаш не го прочитале писателот кој не толку одамна ја напуштил сцената ...

Продолжи со читање

Огноотпорен, од Хавиер Моро

Огноотпорни

Newујорк фасцинира уште повеќе кога само го посетувате. Бидејќи е едно од ретките места што не само што ги одржува очекувањата, туку дури и ги надминува. Особено ако можете да го откриете со добри пријатели кои живеат низ срцето на градот. Не, NY никогаш не разочарува. Па што …

Продолжи со читање

Ирецот, од Чарлс Брант

Ирецот, од Бранд

За да спаси една од оние добри книги што во тоа време веќе триумфираше во Соединетите држави, но беше оставена за домашна потрошувачка на Јенки, Де Ниро се впушти во не-фиктивен криминален заговор за да ја добие онаа вистинска работа што плени милиони гледачи. Улоги…

Продолжи со читање

Шпион и предавник, од Бен Мекинтир

Книга за шпиони и предавници

Од објавувањето во јуни 2019 година, овој трилер за шпионажа, со големи дози не само на реализмот, туку и на реалноста, е меѓу најпродаваните во својот жанр. Можете да го проверите ТУКА. А, англискиот историчар и колумнист Бен Мекинтир е специјалист во најнеобичните биографии ...

Продолжи со читање

Мамо, од Хорхе Фернандез Дијаз

книга-мама-хорхе-фернандез-дијаз

Темата на овој роман е маскирана под наслов на познатата песна од The ​​Clash, „Дали да останам или да одам?“ (Дали треба да останам или да одам?) Токму поради таа конотација да се сомневате, во таа мешавина на надеж и темна сигурност, ништо не ве поканува ...

Продолжи со читање