3-те најдобри книги на изненадувачките Blue Jeans

Книги со сини фармерки

Ако постои автор на литература за млади што се појави силно во последниве години во Шпанија, тоа се сините фармерки. Франциско де Паула Фернандез успешно го користи свежиот и сугестивен псевдоним за својата публика од адолесценти. Приближувањето до читателите на возраст меѓу 12 и 17 години може да се направи ...

Продолжи со читање

Топ 3 книги на Џеј Ашер

писател-ayеј-ашер

Можеби етикетата „Млад возрасен“ е изговор да се избегне каква било резерва за литературата која е повеќе фокусирана на возрасни отколку на млади луѓе. Вистината е дека авторите на овој жанр се намножија во последните години со голем успех, комбинирајќи љубовни приказни со средна точка помеѓу…

Продолжи со читање

Топ 3 книги за Џејмс Дашнер

Книги на Jamesејмс Дашнер

Младинската литература има речиси поларизирана nessубов помеѓу романтичните жанрови (адолесцентна верзија) и фантазијата или научната фантастика. Знаете, издавачката индустрија налага дека мисли дека знае каде да постигне сигурен хит кај раните читатели. Иако исто така, за да бидеме фер, можеме да најдеме друг тип на ...

Продолжи со читање

Полноќно сонце од Стефани Мејер

Полноќно сонце

И кога се чинеше дека Стефани Мајер била пренасочена кон други книжевни борби, во клучот на криминалистичкиот роман и со ослободувањето што го претпоставуваше во врска со сагата за самракот, тинејџерските вампири и нивните сензуални каснувања со арома на лук и вечност , на крајот не беше, може да биде. Бидејќи Мајер ...

Продолжи со читање

Нож во рака, од Патрик Нес

книга-нож-во-рака

Приказната за Тод Хјуит, раскажана во овој роман, е парадигма на човечкото суштество во однос на неговата околина. Само моменталната средина на нашето општество се третира како футуристичка алегорија во оваа приказна. Преземањето перспектива што ни ја дава научната фантастика како изговор за ...

Продолжи со читање

Рикети го оној со помпадур, на Amélie Nothomb

книга-богатства-ел-дел-копете

Едно од најневеројатните моментални пердуви е Amélie Nothomb. Неговиот претходен роман објавен во Шпанија, Злосторството на грофот Невил, нè одведе во уникатен детективски роман со сценографија што, кога ќе го открие Тим Бартон, ќе заврши во филм, заедно со голем дел од неговата претходна продукција. Но во …

Продолжи со читање

Не си мој тип, од Клои Сантана

книга-ти-не си-мој-тип

Има време кога loveубовта може да биде тривијална забава. Можеби дури и верувате дека го имате под контрола, но моментот на за inубување без враќање секогаш завршува. Освен… кога работите не завршуваат како што треба, вие сте запрепастени од фрустрацијата. Земете го со хумор. Дали имате ...

Продолжи со читање

Бесплатно од Патрик Нес

слободен-книга-патрик-нес

Соочувањето со одредени социјални прашања од нарацијата за млади е императив наспроти таа свест и натурализација на различните за просечноста на луѓето. И велам „императив“ затоа што во младоста се поставуваат моделите за тоа што ќе бидеме во зрелоста. Младоста е изложена ...

Продолжи со читање

Осум, од Ребека Стоунс

книга-осум-ребека-камења

За да го напишеме совршениот роман, ќе треба да ја најдеме магичната рамнотежа што би можела да ја создаде тркалезната работа. Тогаш би било соодветно да се компензира дрскоста, жестокоста и емоционалноста на младоста на писателот или писателот, со основите, професијата и интелектуалноста на писателот за возрасни. И…

Продолжи со читање

Илјада пати засекогаш, од Johnон Грин

книга-илјада пати-до-секогаш

Тековниот младински роман нуди мноштво читања ориентирани кон разновидни жанрови. Постои живот надвор од loveубовните приказни (кои не мора да бидат погрешни, с is е кажано), но писателите кои ја бараат својата ниша кај младата публика секогаш делат една идеја: интензитет. Интензивни авантури, романтични lovesубови ...

Продолжи со читање

Сестри. Бесконечни врски, од Ана Тод

Сестри-бесконечни-врски

Променливиот темперамент на браќата и сестрите е нешто што никогаш не престанува да ги зачудува оние од нас кои сме родители. Но, надвор од надворешна психолошка анализа, оваа книга Сестри Лазос Инфинитос зборува за врската помеѓу браќата и сестрите, во овој случај помеѓу четворицата протагонисти на приказната: ...

Продолжи со читање

Ник и Глимунг, од Филип К. Дик

книга-прекар-и-глимунг

Филип К. Дик е еден од иконските автори на најславната научна фантастика, обновен за каузата на научната фантастика како високо препорачан жанр за сите возрасти и услови. Бидејќи научната фантастика забавува и илустрира, негува критичко размислување и пристап на апстрактното. Велејќи…

Продолжи со читање