Воздевиеја, од Елиса Викторија

Стариот глас
кликнете книга

Кој не се сеќава на Манолито Гафотас од Симпатична е Елвира? Не е дека станува збор за циклично стануваме модерни за детските протагонисти во романите за целата публика.

Прашање е дека и во нивно време Елвира и Сега Елиса, со својата кафефонска близина во имињата, го наоѓаат тоа дете кое имитира со сите нас од најточниот хумор, наивност и визија за светот «кнежевски»Тоа се судира одново и одново со wallидот на најтврдокорната реалност за да се разбуди таа смелост, која исто така вклучува ставови на мало разочарување со возрасните читатели занесени од носталгија.

Во минатото тие беа Том Соер, Хаклбери Фин u Оливер ТвистНа Еве и сега е девојка по име Марина која ќе н lead води низ животната авантура видена од детството што се поврзува со идејата дека сите ние сме деца на свеќи поттикнати од енергичните удари на времето. Но, децата на крајот на денот желни понекогаш да земат задни ветрови за да се сместиме на чело на оние веќе бродови -духови.

Има девет години. Нејзиното име е Марина, но на училиште ја викаат Воздевиеја. Ова лето во Севилја, првото по Експо во 92 година, е толку долго и толку суво што не знае дали да плаче или да се смее. Ако сакате с everything да се промени или с everything да остане исто. Бидејќи таа с still уште игра со кукли Шабел, но веќе гледа списанија за возрасни.

Бидејќи нејзината мајка е болна и таа веќе се замислува себеси во манастир опкружен со мали сирачиња. Бидејќи сите, вклучително и неговиот татко, инсистираат да исчезнат. Бидејќи нејзината најдобра пријателка е нејзината баба, која ја готви, ја чешла косата, ги остава ноктите да и сечат како скорпии, tells кажува за нејзината убов кон Фелипе Гонзалес, тивко вели, ги покажува нејзините нови потпетици, и шие цветни фустани за неа.

Потоа излегува и тие фустани го мачат исто како да се од шкурка. А сепак, Марина е секогаш гладна: за живот и за панирани стекови. Уникатен, нежен, лирски и смешен глас. Прв роман незаборавен како и првиот пат кога ќе ви се случи нешто важно.

Сега можете да го купите романот Воздевиеја, книга на Елиса Викторија, овде:

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.