3 најдобри книги од Емилио Салгари

На патеката на големите Џек Лондон, и во екот на неговите современици: патникот Роберт Луис Стивенсон, имагинативното Ulesулс Верн или трансформаторот на секојдневието Марк Твен, Италијанецот Емилио Салгари Тој се појави како еден од најплодните раскажувачи во тоа време помеѓу XNUMX и XNUMX век.

Време кога авантуристичкиот жанр сè уште го достигна највисокото ниво во вкусовите на страсните читатели дека големите патници тие би ги раскажале своите приказни повеќе или помалку вистинити, со тој вкус за магливата природа на овој жанр, на прагот на сигурно и невозможно што во тие денови с still уште можеше да се претпостави со сигурност поддржана од легендата и митот.

Морското потекло, уште еднаш, вроди со плод кај авантуристичкиот писател, кој надмина 80 романи, украсени со безброј приказни расфрлани низ многу публикации.

Приближувањето до библиографијата на Салгари е целосна авантура сама по себе, вкус за мапирање на нов свет меѓу вистинските ликови од неговото време и многу други измислени за слава на жанрот што сè уште може да се врати денес за да ужива во преплавен амбиент на автентичност.

Топ 3 препорачани книги од Емилио Салгари

Тигрите на Момпрасем

Инспирацијата на ликот Карлос Куартерони, Шпанец со италијанско потекло, му служеше на авторот за една од најголемите авантуристички саги во своето време околу легендарниот Сандокан, опстојувајќи до ден -денес, дури и со неговата предизвикувачка идеалистичка конструкција, практично утописка под призмата на буден пират, и секогаш околу измислениот остров Момпрасем, малата татковина и прибежиште на Сандокан и неговите луѓе.

Структурата и развојот на овој роман, првично објавен на рати, се едноставни, речиси младешки по изглед. Но, најтрансцендентно од се е што оттука читачкото хоби на половина свет започнува од неговото заминување помеѓу 1883 и 1884 година.

Во овој прв дел се среќаваме, со задоволство на тој читател да открие пријатели за цел живот, придружници на Сандокан во илјада и една последователна одисеја.

Јањез, Џејмс Брук и фасцинантната Маријана, за која Сандокан ќе го најде тој романтичен мотив што ќе го движи во мноштво нови митски авантури, споредливи со Хелена од грчкиот свет.

Помеѓу вистинските локации и историските референци, Салгари ја користи можноста да ја рашири својата обилна имагинација за целосната авантура што ќе го одведе од морињата на Индонезија до кој било друг океан во светот.

КЛИК КНИГА

Црниот корсар

Повикувајќи се на Пиратите од Карибите, се сеќаваме на повеќе од историскиот Johnони Дип соочен со илјада и една фантазија во непознати мориња.

Поентата е дека потеклото лежи во овој прв роман на Салгари за обемна сага која денес е групирана во трилогија. Фигурата на црниот корса потекнува од реалноста, од ликот на Емилио ди Роканера, најпознатиот баканер на Карибите кој дошол од Италија да го препознае новиот свет и да го бара тоа богатство претворено во хоризонт на авантура.

Дивиот напад врз градот Маракаибо од неговото езеро е појдовна точка на овој роман. Црвениот корсар е убиен, а жедта за одмазда го преместува црниот корса во Маракаибо.

Ликот на Ван Гулд и антагонист на заплетот е неостварлив тип и жестоката потрага ќе доведе до илјада и една авантура во тој нов свет.

КЛИК КНИГА

Капетан бура

Веројатно тоа е романот што најмногу се придржува до вистинските историски настани. Кипарскиот град Фамагуста станува центар на приказната во која капетанот Сторм добива нова енергија како легенда за христијанството на Медитеранот опколен од брег до брег од растечката Османлиска империја.

Во овој град е местото каде што капетанот Бура ја крева одбраната на местото што го изведуваат трупите на Цариград. Резултатот е познат, Османлиите ја презеле контролата над градот.

А сепак, благодарение на пенкалото на Салгари, го живееме жестокиот отпор околу измислената вистинска приказна која има с everything, битки, чест, loveубов за неколку дена кога Медитеранот повторно беше потопен во крв ...

КЛИК КНИГА

2 коментари на „3 најдобри книги од Емилио Салгари“

  1. Сакам само да му се заблагодарам на Емилио Салгари, бидејќи токму неговите авантуристички романи ме воведоа во фасцинантниот свет на читањето; особено „Ел Корсарио Негро“, прекрасно издание со тврд повез со илустрации на Балестар и превод на Марија Тереза ​​Дијаз. Го добив во 1977 година, кога имав тринаесет години, и иако денес имам 56 години, сè уште го препрочитувам од време на време.

    одговорот
    • Да претпоставиме дека од овој скромен простор Салгари самиот ти се заблагодарува. Благодарност бидејќи само душите кои заработуваат вечност од нивната неограничена креативност можат да се вратат.

      одговорот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.