Nën vështrimin e dragoit të zgjuar, nga Mavi Doñate

Të qenit reporter vërteton të gjitha pikat për ta konsideruar veten dikë që ka udhëtuar. Sepse për të treguar atë që ndodh kudo në botë, duhet të kesh atë njohuri themelore për të përcjellë me besueshmëri atë që po ndodh. Rezultati mund të jetë, si në këtë rast, një lloj literaturë udhëtimi për të zbuluar plotësisht gjithçka që gatuhet shumë përtej paraqitjeve dhe klisheve.

Mavi Doñate kaloi disa vite duke na treguar se çfarë po ndodhte në Kinë. Një kohë kur ne ishim në gjendje të zbulonim se si "gjiganti aziatik" i hakmatur u bë epiqendra e re e botës. Por përtej atij vizioni etnocentrik me të cilin vëzhgohet çdo gjë e huaj, një reporter si Mavi Doñate Herranz ishte gjithashtu përgjegjës për të na sjellë atë Kinën tjetër të brendshme. Kina ku qëndron thelbi i saj kulturor, zakonet e saj.

Sepse edhe pse është e vërtetë që Kina shquhet për t'i ofruar botës më shumë hije sesa drita në zhvillimin e saj ekonomik dhe social, është e nevojshme të kemi një panoramë të plotë për të parkuar paragjykimet që mund të shtrihen në gjithçka që lidhet me këtë vend.

Kina është shumë larg. Është gjëja e parë që mëson një gazetar i stacionuar në një fund të botës, së cilës nuk i kemi kushtuar kurrë shumë vëmendje. Kur Mavi Doñate mbërriti në Pekin në verë 2015 Me marramendjen e futur në bark, ajo përmbushi një ëndërr që e shoqëronte që në fëmijëri: të bëhej korrespondente. Ajo që nuk mund ta imagjinoja në atë kohë është se isha gati të luaja në një nga fazat më informuese të kësaj periudhe të parë të shekullit.

Mavi Doñate ka një dhunti të lindur, një përzierje e intuitës dhe hollësisë, për të treguar histori. Rrëfimi i tij personal për gjashtë vitet që jetoi në gjigantin aziatik, i bërë nga kujtimet dhe zërat e mbetur jashtë informacionit të përditshëm, na ofron një portret të vlefshëm të Kinës së sotme. Këto faqe përshkojnë kontrastet e një vendi në rishpikje të vazhdueshme dhe na çojnë nga politika ndërkombëtare në jetën e përditshme; nga moderniteti i shfrenuar te traditat më të rrënjosura; nga zhurma në rrugë për festimet e Vitit të Ri deri në heshtjen e ditëve më të këqija të pandemisë dhe na kujtojnë se, për dekada, ne kemi jetuar me kurrizin ndaj atij dragoi mijëvjeçar që priste momentin e tij për t'u zgjuar.

Tani mund ta blini librin “Nën vështrimin e dragoit të zgjuar”, të Mavi Doñate, këtu:

KLIKO LIBR

1 koment në "Nën vështrimin e dragoit të zgjuar, nga Mavi Doñate"

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim