3 filmat më të mirë të Nicolas Cage

Filmat e Nicolas Cage

Paragjykimi mund të jetë shumë kurioz. Ndonjëherë ato vijnë edhe më vonë. Sepse përpara se ta kuptoja se miku im Nico ishte nipi i Francis Ford Coppola-s, ai më dukej si një djalë i vërtetë, një aktor ndryshe që mbrohej mirë, në vitet '80 në filma me tema shumë të ndryshme. Paradokset e…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Christian Bale

filmat e christian bale

Pa ekscentricitetet e yjeve të tjerë të mëdhenj të celuloidit (ose pikërisht falë tij), Christian Bale ndodh të jetë një aktor i formueshëm për të gjitha llojet e interpretimeve. Vetëm në këtë mënyrë mund të kuptohet se duke qenë kapiten i një trilogjie që mund të stigmatizojë "Kalorësi i errët", megjithatë, Bale nuk ka...

Vazhdoni leximin

Shefi. Ambicie dhe çmenduri në Netflix

Boss, filmi i Netflix

Aitana Sánchez Gijón gjithmonë kishte diçka. Sapo e pashë këtë film dhe shoh që ata pohojnë se nuk e di se çfarë karizme kalon mes dhuntive fizike dhe diçkaje përtej shikimit të tyre. Ajo shoqërohet në anën tjetër të unazës nga një i panjohur për mua Cumelén Sanz. Një aktore që...

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Christoph Waltz

Filmat e Christoph Waltz

Ka diçka elegancë të keqe në shfaqjet e Christoph Waltz. Dhe miku ynë Quentin Tarantino dinte ta zbulonte menjëherë, për lavdinë më të madhe të këtij aktori të veçantë. Çdo skenë merr përmasa të reja në duart e tij në çdo pretendim tensioni psikologjik. Me Waltz-in, suspensi ose thriller ripërcaktohen. Sepse…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Tim Robbins

filmat e tim Robbins

Pak shëtitje të afta për të transmetuar emocione aq të prekshme sa ajo ecja e mençur e Tim Robbins. Padyshim një nga aktorët që ka miratuar më së miri gjuhën joverbale të aplikuar në artin skenik. Një heshtje e Tim Robbins e shoqëruar me lëvizjen e duhur mund të thotë më shumë...

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Matthew McConaughey

Filmat e Matthew McConaughey

Ejani në të mirën e Matthew McConaughey (do të rrëfej se më është dashur të kopjoj mbiemrin e tij nga Google), nuk ka asnjë mënyrë tjetër veçse ta vë në dukje atë si djalin më me fat në botë që luan në Interstellar, filmin fantastiko-shkencor i aftë për të duke i dhënë një goditje filmit të madh të Kubrick "2001, Odisea...

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Colin Farrell

Filmat e Colin Farrell

Pa qenë aktori më karizmatik në skenën botërore, i moshuari i mirë Colin Farrell sjell një aftësi paguese të provuar në të gjitha llojet e roleve për karakterizime të ndryshme. Rolet e tij si protagonist nuk janë aq të shumtë, por në fund të garderobës së çdo regjisori të mirë duhet të shfaqet gjithmonë si një burim për të…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Ryan Gosling

filmat e ryan gosling

Shoku Ryan rrezaton melankoli edhe teksa i jep një buzëqeshje. Është diçka që duket se kalon ekranin siç ndodh në rastin e Johnny Depp por në bjonde. Gosling e di se si ta trajtojë në mënyrë të përsosur atë sharm, një magnetizëm që mund ta përballë atë me rrezikun e të qenit i filmuar në role romantike, por që…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Jodie Foster

Filmat e Jodie Foster

Pak aktore kanë ditur të shfrytëzojnë aftësitë e tyre të aktrimit si Jodie Foster. Menaxhimi i emocioneve të kësaj aktoreje kufizohet me përsosmërinë. Nuk është e nevojshme të kesh studiuar artin dramatik për të zbuluar gjerësinë e regjistrave bindës që kjo aktore mund të kalojë me dhjetëra e dhjetëra filma për të…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Ana de Armas

Filmat e Ana de Armas

Ajo vogëlushja e serialit “El internado” kishte sharm. Por në raste të tjera tashmë ka ndodhur që pritja e mirë e një seriali mund të çojë në vdekjen e suksesshme të shumë protagonistëve të tij tashmë të ndarë nga imagjinarja e zakonshme kinematografike. Se rasti i Ana de Armas arriti të shpëtojë…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Ewan McGregor

Filmat e Ewan McGregor

Pas figurave të mëdha të kinemasë ekziston një linjë e dytë plot me aktorë dhe aktore të etur për të hyrë në aksion për të rrëmbyer një grusht lavdi kinematografike nga Pitt, Deep, DiCaprio dhe kompania. Ewan McGregor është një nga ata aktorë të fortë dhe të fortë. Një përkthyes i aftë të…

Vazhdoni leximin

3 filmat më të mirë të Russell Crowe

Filmat me Russell Crowe

Ia vlen që Russell Crowe hedh shumë vrenjtje si burim për shumë nga skenat e tij. Dhe ia vlen që duket se është braktisur fizikisht vitet e fundit (apo kështu thuhet përballë çfarë mund të jetë ndonjë problem tjetër apo edhe kërkesa skenari). Por jo …

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim