3 librat më të mirë nga Luis Zueco

Librat e Luis Zueco

Unë u takova me Luis Zueco në një përrua dhe Zaragoza më 23 Prill disa vjet më parë. Lexuesit e trullosur kaluan përgjatë Paseo Independencia midis kaq shumë librave të ekspozuar në atë Ditë të ndritshme të Shën Gjergjit. Disa kërkuan nënshkrimin e ashpërsisë, ndërsa të tjerët vëzhguan nga ana tjetër në rast ...

Vazhdoni leximin

Librat që duhet të lexoni para se të vdisni

Librat më të mirë në histori

Çfarë titulli më i mirë është thjesht… i lehtë, i lehtë dhe shumë pretencioz se ky? Para se të vdisni, po, vetëm pak orë para se ta dëgjoni, do të merrni listën tuaj të librave thelbësorë dhe do të shkelni bestsellerin nga Belén Esteban që mbyll rrethin e leximit të jetës suaj... (ishte një shaka, një shaka makabre dhe e përgjakshme) Jo...

Vazhdoni leximin

Magjistari i Kremlinit, nga Giuliano da Empoli

Magjistari i librit të Kremlinit

Për të kuptuar realitetin duhet të bëni një rrugë të gjatë drejt origjinës. Evolucioni i çdo ngjarjeje të ndërmjetësuar nga njeriu lë gjithmonë të dhëna për t'u zbuluar përpara se të arrihet në epiqendrën e uraganit të gjithçkaje, ku një qetësi e vdekur e pakuptueshme vështirë se mund të vlerësohet. Kronikat ngrenë mite dhe…

Vazhdoni leximin

Vitet e heshtjes, nga Álvaro Arbina

Vitet e heshtjes, Álvaro Arbina

Vjen një kohë kur imagjinata popullore pushtohet nga rrethana për të ardhur keq. Në luftë nuk ka vend për legjenda përtej përkushtimit për mbijetesë. Por ka gjithmonë mite që tregojnë për diçka tjetër, për një qëndrueshmëri magjike përballë të ardhmes më fatkeqe. Ndërmjet …

Vazhdoni leximin

Fantazi gjermane, nga Philippe Claudel

Fantazi gjermane, Philippe Claudel

Brenda historive të luftës përbëjnë skenarin më noir të mundshëm, atë që zgjon aromat e mbijetesës, mizorisë, tjetërsimit dhe një shprese të largët. Claudel e kompozon këtë mozaik tregimesh me një larmi fokusesh në varësi të afërsisë ose distancës me të cilën shikohet çdo narracion. Rrëfimi i shkurtër ka kaq shumë…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Santiago Posteguillo

Libra nga Santiago Posteguillo

Ndoshta shkrimtari më origjinal spanjoll i romaneve historikë është Santiago Posteguillo. Në librat e tij gjejmë rrëfim të pastër historik, por gjithashtu mund të shijojmë një propozim që shkon përtej fakteve historike për të gërmuar në historinë e mendimit, artit ose letërsisë. Origjinaliteti…

Vazhdoni leximin

Vajza që lexon, nga Manuel Rivas

Vajza që lexon, Manuel Rivas

Disa muaj pasi u shfaqëm në galishte, ne gjithashtu mund të shijojmë këtë histori të vogël të mrekullueshme në spanjisht. Duke ditur shijen e Manuel Rivas për shtrydhjen e intrahistorikes (dhe deri në momentin e prekjes nga pena e tij qoftë edhe anekdotale), e dimë se jemi përballë një nga ato komplotet e kryera dhe…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga zgjuarsi Walter Scott

shkrimtar-walter-scott

Kishte një kohë kur poezia mbizotëronte në konsideratë mbi prozën. Walter Scott ëndërronte të ishte një poet i zgjuar, por ai iu përkushtua pajtimit të pritjes për muzat lirike me shkrimin e romaneve, një detyrë për të cilën më në fund duhej të pranonte se ishte më shumë ...

Vazhdoni leximin

Arkitekti, nga Melania G. Mazzucco

arkitekti

Historia magjepsëse e Plautilla Bricci, arkitektja e parë moderne femër, në Romën e shekullit të 1624-të. Një ditë në XNUMX, një baba e çon vajzën e tij në plazhin e Santa Severa për të parë mbetjet e një krijese kimerike, një balene të bllokuar. Babai, Giovanni Briccio, e quajti Briccio,…

Vazhdoni leximin

Askush nuk e di, nga Tony Gratacós

Askush nuk e njeh romanin

Faktet më të vërtetuara në imagjinatën popullore varen nga filli i kronikave zyrtare. Historia formon mjetet e jetesës dhe legjendat kombëtare; të gjitha të ngjitura nën ombrellën e ndjenjës patriotike të ditës. E megjithatë të gjithë mund të kuptojmë se do të ketë gjëra pak a shumë të vërteta. Sepse eposi është gjithmonë...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga César Vidal befasues

Libra nga Cesar Vidal

Ka autorë në të cilët, përtej punës së tyre kushtuar lexuesve, përfundojnë duke kapërcyer figurën e tyre kushtuar atij tenxheres së opinioneve që janë mediat dhe rrjetet sociale. Ndodh për shembull me Javier Marías, Arturo Pérez Reverte apo edhe me Juan Marsé. Dhe diçka e ngjashme ndodh ...

Vazhdoni leximin

3 Romanet më të mira historike të Ken Follett

Në atë kohë unë shkrova hyrjen time për librat më të mirë nga Ken Follett. Dhe e vërteta është se, me shijen time për të shkuar kundër rrymës, përfundova duke vendosur tre komplote madhështore që devijuan pikëpamjen e përgjithshme të veprave më të njohura të shkrimtarit të madh uellsian në kohët e fundit. Por me…

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim