Misteri i Shtëpisë së Kuqe, nga AA Milne

Misteri i Shtëpisë së Kuqe, nga AA Milne
kliko librin

Në hijen e Connan doyle, pionier i zhanrit detektiv, dhe nën ndikimet e së kaluarës Edgar Allan Poe e cila gjithashtu përshkroi ato agime të zhanrit noir nga perspektiva e tij më gotike, fillimi i shekullit XX ishte vite në të cilat librat misteriozë rreth sfidave detektive që përfshinin lexuesin dhe që sfiduan zgjuarsinë e vetë shkrimtarit të ulur në tryezën e tij, tregu u hap triumfalisht Me Agatha Christie Ajo ishte narratorja më e njohur, pjellore dhe me vlerë e këtij zhanri që edhe sot e kësaj dite vazhdon të jetë origjina dhe udhëzuesi i gjithçkaje që duket si pezull ose e zezë.

Edhe një autor si Milne, u shndërrua në narrativën e fëmijëve me mjaft sukses, përfundoi duke iu nënshtruar këtij zhanri tjetër vite dritë larg punës së tij të zakonshme. Dhe kjo romani "Misteri i shtëpisë së kuqe" Përfundoi të ishte një vepër shumë e veçantë që solli freski rreth propozimit tipik të mbylljes së personazheve mbi të cilat varet një mister i errët që normalisht sillet rreth një krimi dhe motiveve të tij ...

Takimi midis personazheve të tregimit bazohet në një ftesë nga Mark ABlett, pronar potencial i një prone të madhe në fshatin e lavdishëm anglez. Shtëpia me shumëllojshmërinë e dhomave të saj dhe e izoluar nga bota, bëhet ai univers në të cilin gjithçka rrotullohet rreth personalitetit të disa personazheve që na paraqiten në goditje me furça, me sekretet e tyre dhe marrëdhëniet që krijohen mes tyre..

Zbulimi se kush e ka vrarë vëllain e mikpritësit do të ketë të bëjë shumë me atë aftësi deduktive të lexuesit, i cili do të kalojë nëpër skenat në duart e Anthony dhe Bill, hetues ad hoc, të detyruar nga nevoja.

Vetëm ..., natyrisht, gjurma e veçantë e këtij shkrimtari që pati vetëm një takim me zhanrin detektiv, i shërben shkakut të konfuzionit dhe tensionit narrativ më mirë se kurrë. Me doza të mëdha humori dhe të çliruar nga strukturat e zakonshme të këtij lloji të romanit, komploti ju çon nëpër gropat e veçanta të personazheve të paparashikueshëm, por në të njëjtën kohë shumë të afërt.

Derisa e vërteta fillon të dalë në shesh për faktet në atë hapësirë ​​të mbyllur të shtëpisë. Dhe pa marrë parasysh sa keni marrë shënime, me siguri do të përfundoni të hutuar, si dhe me një buzëqeshje në mëdyshje ...

Tani mund të blini romanin Misteri i Shtëpisë së Kuqe, një roman interesant i cilësisë së mirë nga AA Milne, këtu:

Misteri i Shtëpisë së Kuqe, nga AA Milne

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim