Komploti nga Jean Hanff Korelitz

Një grabitje brenda një grabitjeje. Dua të them, nuk dua të them se Jean Hanff Korelitz ka vjedhur nga Joel diker pjesë e thelbit të saj narrativ të atij Harry Quebert i cili pikërisht na vodhi edhe zemrat. Por rastësia tematike ka atë pikën e bukur të koincidencës midis realitetit dhe trillimit, sepse të dyja komplotet na çojnë mes pragjeve për keqpërdorimin e veprave të konceptuara nga të tjerët, përfshirë zezakët...

Harry Quebert-i në fjalë quhet kësaj here Jake. Vetëm se e ardhmja e tij narrative tregon më shumë për një Markus të etur për lavdinë e shkrimtarit me famë botërore. Por sigurisht që nuk ka sukses pa fatura kur njëri është i gjithë pronari i veprës së paraqitur. Dhe Jake nuk është as nga larg…

Por…., dhe këtu hyn pjesa e mirë, ashtu si kur një zhanër i ri narrativ hapet falë imagjinatës së ndonjë gjeniu, Korelitz është i aftë të mbijë degë të reja, ide më të freskëta, më shumë risi të papritura. Ashtu si një nga ata magjistarët që na mashtrojnë, kjo autore nuk lë të dhëna të ngjashme me Dicker-in me rikthimet e saj të përsëritura. Në rastin e Korelitz-it, gjithçka po përqendrohet drejt një shpërthimi të intuituar, por asnjëherë i kalibruar në të gjithë madhësinë e tij përfundimtare.

Kur një shkrimtar i ri vdes para se të përfundojë romanin e tij të parë, mësuesi i tij, një romancier i dështuar, vendos të vazhdojë komplotin. Libri që rezulton është një sukses fenomenal. Por çka nëse dikush tjetër e di? Dhe nëse mashtruesi nuk mund ta kuptojë se me kë ka të bëjë, ai rrezikon diçka shumë më të keqe sesa të humbasë karrierën e tij.

Jacob Finch Bonner ishte një shkrimtar i ri premtues, romani i parë i të cilit ishte një sukses i respektueshëm. Sot, ai po jep mësim në një program shkrimi të shkallës së tretë dhe po përpiqet të ruajë atë pak dinjitet që i ka mbetur; ai nuk ka shkruar, e lëre më të botuar, ndonjë gjë të denjë prej vitesh.

Kur Evan Parker, studenti i tij më arrogant, i thotë Jake se ai nuk ka nevojë për ndihmën e tij për të vazhduar romanin e tij, sepse ai mendon se komploti i librit të tij në vazhdim është i mrekullueshëm, Jake e hedh poshtë atë si narcisistin tipik amator. Por pastaj . . . dëgjoni komplotin

Jake kthehet në trajektoren në rënie të karrierës së tij dhe përgatitet për botimin e romanit të parë të Evan Parker: por kjo nuk ndodh kurrë. Xhejk zbulon se ish-studenti i tij ka vdekur, me sa duket pa përfunduar librin e tij, dhe ai bën atë që do të bënte çdo shkrimtar që ia vlente me një histori të tillë: një histori që absolutisht duhet të tregohet.

Në vetëm pak vite, të gjitha parashikimet e Evan Parker janë realizuar, por Jake është autori që shijon suksesin. Ai është i pasur, i famshëm, i lavdëruar dhe i lexuar në të gjithë botën. Por në kulmin e jetës së tij të re të lavdishme, ai merr një email, kërcënimi i parë në një fushatë anonime të tmerrshme: Ti je një hajdut, thuhet në email.

Ndërsa Jake përpiqet të kuptojë antagonistin e tij dhe të fshehë të vërtetën nga lexuesit dhe botuesit e tij, ai fillon të mësojë më shumë për studentin e tij të ndjerë dhe ajo që zbulon e mahnit dhe e tmerron. Kush ishte Evan Parker dhe si i lindi ideja për romanin e tij "bast i sigurt"? Cila është historia e vërtetë pas komplotit dhe kush ia vodhi atë?

Komploti, Korelitz

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.