Mes ëndrrave, nga Elio Quiroga

Mes ëndrrave, nga Elio Quiroga
kliko librin

Ndërsa Elio Quiroga ai bëri rrugën e tij në botën e kinemasë, përmbledhjet e tij me poezi po shfaqeshin gjithashtu në atë tranzit përmes editorialeve të çdo shkrimtari apo poeti të ri.

Por të flasësh për Elio Quiroga sot do të thotë të marrësh parasysh krijuesin, poetin, skenaristin dhe romancierin e shumëanshëm me një sfond që varion nga një nominim në Goya deri te çmimi prestigjioz Minotauro 2015, i cili qëndron si vepra më e mirë fantastike ose fantastiko-shkencore e vitit në Spanjë. .

Dhe është pikërisht ajo fushë e fantastikës ose e fantashkencës përfundon të jetë një fushë pjellore në të cilën idetë mund të mbijnë gjithmonë në gjysmë të rrugës midis thjesht narrativës dhe kinematografisë.

Dhe aty gjejmë këtë roman të ri Midis ëndrrave.

Asgjë më mirë se një vend si observatori i kanarinave të Roque de los Muchachos, me një nga teleskopët më të fuqishëm në botë, për ta përqendruar këtë roman me një pikë klaustrofobike dhe reminishenca të filmit. "Shkëlqimi" dhe në të njëjtën kohë duke kulmuar me një propozim që trajton këtë fantashkencë më të arritshme, atë të të gjithë neve që në ndonjë rast ndalojmë të shikojmë të magjepsur yjet.

Sonia dhe Juan janë çifti perfekt profesional dhe personal. Ata të dy e duan astrofizikën dhe rreth atij pasioni kozmik kanë farkëtuar edhe një dashuri që sapo i ka bashkuar përgjithmonë.

Vetëm në ato kufij të "përgjithmonë", në harmoni me një univers të pafund, përfundon duke u fshehur një histori emocionuese që përmbledh pezullimin psikologjik, intrigën, një dozë të mirë terrori dhe një ritëm kinematografik të udhëhequr në mënyrë perfekte nga regjisori i filmit i kthyer në shkrimtar.

Sepse Roberti nuk ishte i ftuar në atë "udhëtimin idilik të muajit të mjaltit" në teleskopin e La Palma, ku çifti po përgatitet të kryejë një punë që do t'i mbajë të zënë vetëm për disa ditë. E megjithatë pamja e tij e padyshimtë është një kulm për Sonia dhe Juan.

Nga ku ka ardhur ajo prani që dëshiron t'i shoqërojë në hetimin e tyre të vetmuar për yjet, ka përfunduar duke ndërhyrë në ëndrrat e Juanit, derisa ai ka fituar gjithnjë e më shumë komplote nga ai që e ka bërë mysafirin e tij.

Tani mund ta blini romanin Entre los Sueños, librin e ri nga Elio Quiroga, këtu:

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim