Larg, nga Hernán Díaz

Në distancë
kliko librin

Alwaysshtë gjithmonë mirë të takosh autorë të guximshëm, të aftë për të marrë përsipër detyrën e tregimit të historive të ndryshme, përtej etiketave të goditura si "përçarëse" ose "novatore".

Hernan Diaz e paraqet këtë roman me atë freskinë e pamohueshme të dikujt që shkruan diçka vetëm për hir të saj, me një qëllim shkelës në substancë dhe formë, duke u akorduar në mënyrë magjike në kohët e çuditshme në të cilat jetojmë.

Në komplot, Díaz merr një kurs midis përrallës dhe alegorisë, por gjithnjë i ndërthurur me realizmin e vrazhdë që shënon peizazhin e tij perëndimor, një udhëtim prapa nga bregu në bregun e Shteteve të Bashkuara si një justifikim për një aventurë plot simbolikë.

Më duket me stil lulëzimi i fundit letrar spanjoll Jezus CarrascoMe Ambient i pasur i favorizuar nga bollëku i detajeve dhe shuma e përshtypjeve pothuajse fizike. Vetëm atëherë secili përfundon duke shkruar me atë anarkinë e shijshme të tregimtarëve të rinj të vendosur të kronikojnë në çdo kohë, duke huazuar imagjinatën e ngopur të kohës sonë frenetike.

Håkan Söderström, i njohur si "Skifteri", një emigrant i ri suedez që mbërrin në Kaliforni në mes të Rushit të Artë, ndërmerr një pelegrinazh të pamundur në drejtim të Nju Jorkut, pa folur gjuhën, në kërkim të vëllait të tij Linus, i cili ai humbi kur u nis në Evropë.

Në udhëtimin e tij të çuditshëm, Håkan takon një kërkues të çmendur ari irlandez dhe një grua pa dhëmbë që e vesh atë me një pallto kadifeje dhe këpucë të shtrënguara. Do të takoni një natyralist vizionar dhe do të kapni një kalë të quajtur Pingo.

Do të gjuheni nga një sherif sadist dhe një palë ushtarë grabitqarë nga lufta civile. Ai do të kapë kafshë dhe do të kërkojë ushqim në shkretëtirë, duke u bërë përfundimisht një ilegal.

Ai do të përfundojë të tërhiqet në male për të jetuar për vite me radhë si një grabitqar, në mes të natyrës së pakursyer, pa parë askënd dhe pa folur, në një lloj shkatërrimi të planifikuar që është, në të njëjtën kohë, një rilindje. Por miti i tij do të rritet dhe shfrytëzimet e tij të supozuara do ta kthejnë atë në një legjendë.

Tani mund të blini romanin "A lo Distancia", librin e Hernán Díaz, këtu:

kliko librin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.