Vdekja e treguar nga një sapiens për një Neandertal

Jo gjithçka do të ishte ajo dolli e verbër për jetën. Sepse në maksimën që rregullon gjithçka, atë premisë që tregon ekzistencën e gjërave vetëm bazuar në vlerën e tyre të kundërt, jeta dhe vdekja përbëjnë kuadrin thelbësor midis ekstremeve të të cilit lëvizim.

Dhe arsyeja nuk i mungonte kujtdo që e shpiku atë propozim i atribuohej gabimisht Jo ketu. E kam fjalën për atë që tha se gjëja e tij do të ishte të pozonte jetën mbrapsht. Të propozosh të lindësh në një zhurmë vdekjeje për të vdekur në kulmin e një orgazme...

Pavarësisht vizionit që ka secili, enigmat e jetës dhe vdekjes arrijnë një dimension të ri në biologji që mbyll këtë këst pas "Jeta e thënë nga një sapiens për një Neandertal" të mëparshëm. Mila dhe Arsuaga. Sepse ajo që nuk ka shumë kuptim gjithmonë rezulton të jetë një kënaqësi e kotë për arsyen dhe imagjinatën.

“Ne do të donim të zbulonim se çdo specie ka një orë biologjike në qelizat e saj, sepse, nëse ajo orë do të ekzistonte dhe nëse do të ishim në gjendje ta gjenim, ndoshta do ta ndalonim dhe kështu të bëheshim i përjetshëm”, pyet Arsuaga Millás-in në këtë libër në. ku shkenca ndërthuret me letërsinë. Paleontologu i zbulon shkrimtarit aspekte thelbësore të ekzistencës sonë dhe diskuton këshillimin e transmetimit të vizionit të tij të rrezikshëm për jetën te një Millás që mban dietë, i cili zbulon se pleqëria është një vend në të cilin ndihet ende si i huaj.

Pas pritjes së jashtëzakonshme të Jeta e treguar nga një sapiens tek një neandertal, tandemi më brilant i letërsisë spanjolle mahnit edhe një herë lexuesin duke trajtuar tema të tilla si vdekja dhe përjetësia, jetëgjatësia, sëmundja, plakja, përzgjedhja natyrore, vdekja e programuar dhe mbijetesa.

Humor, biologji, natyrë, jetë, shumë jetë... dhe dy personazhe magjepsës, Sapiens dhe Neandertalët, të cilët na befasojnë në çdo faqe me reflektimet e tyre të mprehta sesi evolucioni na ka trajtuar si specie. Dhe gjithashtu si individë.

Mund ta blini librin "Vdekja e treguar nga një sapiens tek një neandertal«, nga Juan José Millás dhe Juan Luis Arsuaga, këtu:

Vdekja e treguar nga një sapiens për një Neandertal
KLIKO LIBR

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim