Trashëgimia e Maude Donegal. Djali i mbijetuar: Dy romane misterioze, nga Joyce Carol Oates

Ka autorë që kapërcejnë zhanrin në të cilin janë dorëzuar në secilin roman të tyre të ri. Është rasti i Oates Dhe kjo ndodh me këtë paketë frymëzimi të zymtë, por që supozon një qasje të tërë drejt arritjes së fundit të vdekjes, ndaj përpjekjeve të komunikimit shpirtëror me ata që zinin hapësira të përbashkëta në një farë mënyre, vetëm se ata para nesh ...

Në Maude Donegal's Legacy, Clare, e adoptuar kur ishte vetëm dy vjeçe, papritur merr një telefonatë për ta informuar se ajo ka trashëguar një pronë në bregdetin e thyer të Maine. Legatarja misterioze rezulton të jetë gjyshja e saj biologjike nga babai, për të cilën nuk kishte dëgjuar kurrë më parë. Por së shpejti, ajo që e pret Klerin pas mbërritjes së saj në qytetin e vogël të Cardiff-it, do ta bëjë atë të dëshirojë që të mos i ishte përgjigjur kurrë telefonit...

Djali i mbijetuar është Stefani, i cili arriti të shpëtojë veten kur nëna e tij, një poete e njohur, vrau motrën e tij para se të bënte vetëvrasje. Vite pas tragjedisë, kur babai i saj u martua përsëri, një makth i ri filloi për gruan e re: zëra në erë, një pus dhe një magnetizëm i verbër dhe i pashpjegueshëm drejt të njëjtit vend ku dikur ishin shuar dy jetë...

Në dy romanet e shkurtra të përfshira në këtë vëllim, Joyce Carol Oates, një nga figurat e mëdha të letrave bashkëkohore amerikane, i bën një nderim mjeshtëror zhanrit gotik me aftësinë e tij magjepsëse për të përvetësuar format dhe tonet letrare nga më të ndryshmet. Proza e tij e saktë, e cila e bën çdo fjalë të duket vendimtare për rezultatin e tregimit, na lë gjithmonë me dyshimin shqetësues se ajo që po ndodh në të vërtetë nuk është pikërisht ashtu siç e perceptojmë ne. Dhe është ajo intrigë dhe ai terror që na zë në kurth pa shpresë.

Tani mund të blini «Trashëgimia e Maude Donegal. The Surviving Son », këtu:

KLIKO LIBR
vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.