Pa frikë, nga Rafael Santandreu

Frika jonë është gjithashtu e somatizuar, pa dyshim. Me të vërtetë gjithçka është e somatizuar, e mira dhe e keqja. Dhe rruga është një lak i pafund mbrapa dhe me radhë. Për shkak të emocioneve ne bëjmë ndjesi të brendshme fizike. Dhe nga ajo ndjenjë e pakëndshme që ne krijojmë nga frika, ne mund të anulojmë veten në një mekanizëm të çuditshëm ku duhet të lëmë mënjanë vetëdijen tonë, duke e bllokuar atë nëse është e nevojshme për të justifikuar vullnetin për të mos bërë ...

Frika që mund të paralizojë gjithçka. Frika e aftë për ta bërë vullnetin butësi dhe heqje dorëMe Nëse njerëzimi do të kishte ditur se si të përballej me frikën me sigurinë se nuk do të kishim asgjë për të humbur përtej dorëzimit të një cope shpirti në çdo dorëheqje.

Çështja është se ndoshta ai dorëzim ndaj frikës, nga ato ataviste tek ato të cenuara historikisht nga autoritarizmi në të gjitha nivelet, duket se ka arritur gjithashtu të ringjallet në një lloj përmirësimi evolucionar. Të ballafaquar me të gjitha llojet e përparimeve shoqërore, politike, ekonomike apo teknologjike, frika jonë është rritur edhe nën mbulimin e mungesës së vetëkënaqësisë.

Sepse bota e përparuar na pozicionon si qenie të ndërlidhura, po, të vendosura në mirëqenie të supozuar (gjithçka mund të nuancohet) dhe banorë ekskluzivë të botëve konkrete ku vlerat dhe parimet larg mjedisit natyror që na përfshijnë përfundimisht mbizotërojnë.

Në disonancën që prodhon e gjithë kjo, frika rritet sepse ne nuk mund t'i fshehim ato në gënjeshtra dhe paraqitje të supozuara si ilaçe të modernitetit. Shtë e vërtetë se frika është instaluar edhe tek ne si një paralajmërim, vigjilent. Por, a e kuptojmë ndryshimin e madh midis këtij kuptimi natyror të vigjilencës dhe ndjenjës deluzionale të të jetuarit të përjashtuar nga ajo që na rrethon?

Raphael Santandreu Ai na flet në këtë libër të rikonfigurimit të trurit, një term shumë i përshtatshëm për të filluar me një rindezje, një rifillim që na afron me pikënisjet fillestare ku mund të shohim atë që na rrethon me një perspektivë më të plotë dhe më çliruese, pa aq shumë " i ngarkuar "artifice tashmë në konfigurimin tonë aktual të jetës. Shfaqjet e frikës janë aktualisht forma të ndryshme të fobive të zhvilluara në shkencë. Përballja me ta është të dish, në shkallën që secili prej nesh duhet të bëjë, sa të prekur jemi dhe si të çlirohemi ...

Tani mund të blini librin «Pa frikë» nga Rafael Santandreu, këtu:

KLIKO LIBR
vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim