3 librat më të mirë të Kate Morton

Shumë janë autorët që kërkojnë atë ekuilibrin magjik midis substancës dhe formës, midis veprimit dhe reflektimit, midis temës dhe strukturës që përfundon duke i ngritur ato në nivelin e bestsellerit botëror. Ka nga ata që përfundojnë duke u bërë mjeshtër të tensionit narrativ si p.sh Joel diker me ardhjet dhe shkuarjet e tyre nga e kaluara në të tashmen dhe të ardhmen pa ju lejuar kurrë të humbisni në tranzicione. Të tjerët janë mjeshtra të artit tradicional të romanit klasik, si p.sh Ken Follett, disa më shumë si Stephen King arrin të na kapë nën lëkurën e personazheve absolutisht empatikë.

Lo Kate morton është virtyti midis dinamizmit dhe thellësisë së komplotit, midis vënies në skenë dhe reflektimit të parë nga personazhet. Duke menaxhuar me sukses këto ekuilibra të letërsisë me litar, çdo çështje e ngritur përfundon duke e bërë atë të drejtë. Sepse e vetmja siguri është se mënyra se si tregohet një histori është shumë më e rëndësishme sesa ajo që tregohet.

Në vitin 2007, Romani i parë i Kate Morton, Shtëpia e Riverton, dhe bashkë me të suksesi i menjëhershëm dhe përsëritja mbarëbotërore e efektit letrar Kate Morton, një autore që i afrohet zhanrit të misterit nga një perspektivë shumë më e gjerë, me një mori aspektesh të reja që përfundojnë duke çuar në një rrjedhë romanesh që gjithmonë befasojnë lexuesit e gjithe botes.

3 Novela të rekomanduara nga Kate Morton

Shtëpia e Riverton

Grace Bradley është një plakë e dashur, me një vështrim të thellë dhe të butë. Gjyshja tipike për të cilën mendoni se çdo palosje e rrudhave të saj përmban përvoja nga një kohë tërheqëse e largët.

Por rasti i Grace Bradley është më tepër ai i një gruaje e cila, në kohën e plakjes së saj më të ngadaltë para dyerve të vdekjes, vendos të tregojë kapitullin më ogurzi të jetës së saj. Ai e kupton se mënyra më e mirë është të lini dëshminë e asaj që ndodhi personalisht, për nipin e tij Marcus.

Dhe kështu ne hyjmë në një histori të mrekullueshme të fillimit të shekullit XX, me një atmosferë të ngjyrosur nga klasizmi i kohës. Grace shkon në shtëpinë e Riverton për të punuar në shërbim. Ajo që ndodh nga ai moment përkthehet në një rrëfim plot komplot, me kthesa të habitshme nën atmosferën misterioze të shekullit të nëntëmbëdhjetë të fillimit të shekullit XX.

Vetëvrasja e poetit Robbie Hunter na çon nga e tashmja, në të cilën përgatitet një dokumentar për personazhin në të kaluarën, në të cilin zbulojmë të gjithë të vërtetën për të ...

Shtëpia e Riverton

Lamtumira e fundit

Nëse debutimi i Kate Morton ishte një kulm i ri i popullaritetit në zhanrin e misterit, ky roman i botuar disa vjet më vonë dhe i përshkuar me libra të tjerë, rimëkëmbet të njëjtin thelb të së kaluarës si një pellg me ujëra të errët nën të cilët fshihet një e vërtetë monstruoze që i ofron sipërfaqe.

Zhdukja e Theos së vogël në vitin 1933 midis maleve dhe luginave të egra ishte një mbyllje dramatike e rreme e historisë së zezë të vendit. Djali i varfër nuk u dëgjua kurrë dhe pikëllimi u përhap dhe e shtyu familjen e tij të largohej nga vendi.

Sadie Sparrow është një inspektore e policisë në Londër e cila kalon kohën e saj të pushimeve duke u humbur në gjelbërimin e Cornwall të ndotur me Detin Keltik të tërbuar.

Magjia e rastësisë, si ai magnetizmi i pamohueshëm, e çon Sadie në një hapësirë ​​plot jehona të asaj të kaluare, në të cilën jeta e Theo u pezullua në pasiguri dhe frikë.

Lamtumira e fundit

Ditëlindja sekrete

Ditët e fundit të Dorothy kthehen në një tërmet rreth një sekreti që shqetëson të gjithë familjen dhe para së cilës vetë Dorothy debaton për rëndësinë e saj në mënyrë që e vërteta të dalë në shesh, duke prishur gjithçka.

Në një farë mënyre, Laurel Nicholson gjithashtu merr pjesë në sekretin si një motër më e madhe, në fakt ajo është e vetmja që ka çelësin për të hyrë në atë vend në të kaluarën ku fshihen detaje që duken shqetësuese.

Misteri fillon nga viti 1961, kur Laurel ishte tashmë një vajzë me dije dhe duhej të strehohej nga ngjarjet që ndodhën. Laurel aktualisht është një aktore me një karrierë të gjatë dhe pas shumë vitesh në skenë, ajo supozon se atë ditë të ditëlindjes së fundit të nënës së saj ajo duhet të thellohet në atë që shkaktoi ngjarjet e atij viti të largët 1961.

E gjitha filloi shumë më parë, në 1941 në Londër. Komploti lëviz në ritmin e zbulimeve të Laurel dhe vëllait të saj Gerry, tradhti, tragjedi, mbijetesë në disa vite të vështira dhe të errëta të Luftës së Dytë Botërore.

Midis librave të vjetër dhe fotografive të kohëve të tjera, ne po kompozojmë një histori që i përgjigjet plotësisht nevojës sonë të pangopur për të zbuluar misterin e familjes Nicholson.

ditëlindjen e fshehtë

Libra të tjerë të rekomanduar nga Kate Morton

Kthim ne shtepi

Nuk ka pezullim më të mirë se ai i lindur nga ato momente të largëta, i pezulluar në kohë duke pritur një zgjidhje të pamundur. Detaji transformues, e vërteta në manifestimin e saj minimal, një fokus i ri nga i cili zbulohet hallka që mungon në rastin aktual. Dhe ndoshta edhe një dëshmi që vendosi të zezën mbi të bardhë atë shumë detajesh që askush nuk mund t'i merrte parasysh në atë kohë.

Natën e Krishtlindjes 1959, Adelaide Heights, Australi. Në fund të një dite të nxehtë, pranë një përroi në territorin e rezidencës së familjes Turner, një dërgues bën një zbulim tronditës. Fillon një hetim policor dhe qyteti i vogël Tambilla hidhet në një nga rastet më të dhimbshme të vrasjeve në historinë e Australisë Jugore.

Gjashtëdhjetë vjet më vonë Jess ka humbur punën e saj në gazetë dhe po lufton për të përballuar jetesën. E zhytur në gjetjen e një historie të mirë që do të ndryshojë fatin e saj, ajo merr një telefonatë të papritur për të cilën vendos të largohet nga Londra dhe të kthehet në Sydney. Gjyshja e tij Nora, me të cilën është rritur, ka pësuar një rënie dhe ndodhet në spital. Kujtimi i gjyshes së tij të dashur bie në kontrast me realitetin kur gjen një grua të brishtë dhe të hutuar.

Duke mos pasur asgjë për të bërë në shtëpinë e Norës, Xhesi përgjumet dhe zbulon një libër në dhomën e gjumit të gruas së vjetër që përshkruan në detaje hetimin e policisë për një tragjedi të harruar prej kohësh: atë të familjes Turner në prag të Krishtlindjes 1959. Ndërsa ajo flet përmes librit, Xhesi zbulon një lidhje e mahnitshme mes familjes së saj dhe asaj ngjarje. Që atëherë, kërkimi i së vërtetës do të jetë rruga e vetme e mundshme.

Kthim ne shtepi
5 / 5 - (12 vota)

5 komente për "3 librat më të mirë nga Kate Morton"

  1. Përshëndetje, mendoj se një nga librat më të mirë të Kate Morton është Kopshti i harruar, pasi të çon në atë port ku ajo vogëlushe u braktis dhe historia që tregohet nga ajo pikë është magjepsëse, e vetmja që nuk kam lexuar është ditelindjen sekrete.

    përgjigje

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.