3 librat më të mirë nga Emilio Salgari

Në gjurmët e të mëdhenjve Jack London, dhe në kulmin e bashkëkohësve të tij: udhëtarit Robert Louis Stevenson, imagjinative Julio Verne ose transformatori i së përditshmes Mark Twain, italiani Emilio salgari Ai doli si një nga tregimtarët më pjellorë të asaj kohe midis shekujve XIX dhe XX.

Një kohë kur zhanri i aventurës arriti akoma nivelin më të lartë në shijet e lexuesve të etur që udhëtarët e mëdhenj ata do t'i tregonin historitë e tyre pak a shumë të vërteta, me atë shije për natyrën e mjegullt të këtij zhanri, në pragun e së vërtetës dhe të së pamundurës që në ato ditë mund të supozohej ende me sigurinë e mbështetur nga legjenda dhe miti.

Origjina detare, edhe një herë, dha fryte në shkrimtarin e aventurës i cili arriti në mbi 80 romane, të stolisur me histori të panumërta të shpërndara në shumë botime.

Afrimi në bibliografinë e Salgarit është një aventurë e plotë në vetvete, një shije për të hartuar një botë të re midis personazheve të vërtetë të kohës së tij dhe shumë të tjerëve të shpikur për lavdinë e një zhanri që ende mund të rikuperohet sot për të shijuar një mjedis të tejmbushur të vërtetësisë.

3 librat kryesorë të rekomanduar nga Emilio Salgari

Tigrat e Mompracem

Frymëzimi i personazhit Carlos Cuarteroni, një spanjoll me prejardhje italiane, i shërbeu autorit për një nga sagat më të mëdha të aventurës të kohës së tij rreth Sandokanit legjendar, duke mbijetuar deri më sot edhe me ndërtimin e tij idealist evokues, praktikisht utopik nën prizmin e pirat vigjilent, dhe gjithmonë rreth ishullit imagjinar të Mompracem, atdheut të vogël dhe strehës së Sandokan dhe njerëzve të tij.

Struktura dhe zhvillimi i këtij romani, i botuar fillimisht me këste, është i thjeshtë, gati rinor në dukje. Por më transcendentja nga të gjitha është se nga këtu hobi i leximit të gjysmës së botës fillon nga largimi i tij midis 1883 dhe 1884.

Në këstin e parë ne takojmë, me kënaqësinë e atij lexuesi për të zbuluar miq të përjetshëm, shokët e Sandokanit në një mijë dhe një odise të mëvonshme.

Yáñez, James Brooke dhe Mariana magjepsëse, për të cilët Sandokan do të gjejë atë motiv romantik që do ta lëvizë në një mori aventurash të reja mitike, të krahasueshme me Helenën e botës greke.

Midis vendndodhjeve të vërteta dhe referencave historike, Salgari shfrytëzon rastin për të përhapur imagjinatën e tij të bollshme për aventurën totale që do ta çojë nga detet e Indonezisë në çdo oqean tjetër në botë.

KLIKO LIBR

Korsari i zi

Duke cituar Pirates of the Caribbean ne kujtojmë më shumë se një Johnn Deep histrionik të përballur me një mijë e një fantazi në dete të panjohura.

Çështja është se origjina qëndron në këtë roman të parë nga Salgari për një sagë të gjerë që sot është grupuar në një trilogji. Figura e korsisë së zezë vjen nga realiteti, nga figura e Emilio di Rocannera, bukeanit më të famshëm në Karaibe i cili erdhi nga Italia për të njohur botën e re dhe kërkimi i atij thesari të kthyer në një horizont aventure.

Sulmi i egër ndaj qytetit të Maracaibo nga liqeni i tij është pika fillestare e këtij romani. Korsia e kuqe është vrarë dhe etja për hakmarrje e zhvendos korsinë e zezë në Maracaibo.

Karakteri i Wan Guld dhe antagonisti i komplotit është një lloj i pakapshëm dhe kërkimi i furishëm do të çojë në një mijë e një aventura në atë botë të re.

KLIKO LIBR

Kapiteni stuhi

Ndoshta është romani që i përmbahet më së shumti ngjarjeve të vërteta historike. Qyteti qipriot i Famagusta bëhet qendra e një historie në të cilën Kapiteni Storm fiton një energji të re si një legjendë e Krishterizmit në një Mesdhe të rrethuar nga bregu në breg nga Perandoria Osmane në rritje.

Në këtë qytet është vendi ku Kapiteni Storm ngre mbrojtjen e vendit të ushtruar nga trupat e Kostandinopojës. Rezultati dihet, osmanët morën kontrollin e qytetit.

E megjithatë, falë lapsit të Salgarit, ne jetojmë rezistencën frenetike rreth një historie të vërtetë të trilluar që ka gjithçka, beteja, nder, dashuri në pak ditë kur Mesdheu u la përsëri në gjak ...

KLIKO LIBR

2 komente për «3 librat më të mirë nga Emilio Salgari»

  1. Unë vetëm dua të falënderoj Emilio Salgari, pasi ishin romanet e tij aventurierë që më futën në botën magjepsëse të leximit; veçanërisht "El Corsario Negro", një botim madhështor me kapak të fortë me ilustrime nga Barestar dhe një përkthim nga María Teresa Diaz. E mora në vitin 1977, kur isha trembëdhjetë vjeç, dhe megjithëse jam 56 vjeç sot, përsëri e lexoj herë pas here.

    përgjigje
    • Le të supozojmë se nga kjo hapësirë ​​e thjeshtë Salgari ju falënderon. Një falënderim pasi vetëm shpirtrat që fitojnë përjetësinë nga krijimtaria e tyre e pakufizuar mund të kthehen.

      përgjigje

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.