3 librat më të mirë të Dan Brown

Ka kaluar një kohë nga prishja e një prej më të mëdhenjve të fundit Autorët më të shitur: Dan BrownMe Nga perspektiva e atyre gati 15 vjetëve që kur Kodi Da Vinçi erdhi në jetën tonë, ky autor ka pasur shumë histori të reja që janë futur në formulën e kësaj vepre origjinale. Nëse keni arritur të tejkaloni me romanet tuaja në vijim atë që u ofrua në të parën është një çështje shumë subjektive.

Sepse Dan Brown paraqiti romane të tjerë të një vargu të ngjashëm, duke theksuar Origjinën, një roman që kam raportuar tashmë në këtë blog, këtuMe Por nga Kodi Da Vinçi e deri më sot ... cilët janë romanet e tij më të mirë? Në cilin prej tyre ai ka arritur të na zërë në grackë më shumë dhe të na befasojë me përfundimin më të mirë?

Natyra e çdo bestselleri përfundimisht zvogëlohet në dy aspekte: duhet të argëtojë me një natyrë varësie përmes një misteri të madh, enigmë ose lajtmotivi përkatës dhe së fundi duhet të mbyllë komplotin me një përfundim antologjik që ju lë pa fjalë, qoftë nga sugjerimi i përfundimi i tij i hapur ose mbyllja më befasuese që keni lexuar deri në atë moment.

Unë bazohem në idenë e bestseller -it për të zgjedhur tre libra të domosdoshëm nga Dan Brown. Le të shkojmë atje.

3 romanet kryesore të rekomanduara të Dan Brown

Ferr

Mbështetja e një historie në Leonardo Da Vinci jep gjithmonë një paketë, por zhvillimi i një komploti për Komedinë Hyjnore, me mundësitë e tij për të sugjeruar bazuar në metaforat për parajsën, ferrin, shpëtimin ose humbjen është një zgjedhje mjeshtërore për një best-seller.

Dhe kështu del ky roman, për mua me rëndësi më të madhe sesa ajo që ka shkruar Dan Brown deri në atë moment. Në zemër të Italisë, Profesori i Simbologjisë i Harvardit Robert Langdon e gjen veten të tërhequr në një botë të tmerrshme të përqëndruar në një nga kryeveprat më të paprishshme dhe misterioze të letërsisë në histori: Ferri i Dantes.

Në këtë sfond, Langdoni përballet me një kundërshtar rrëqethës dhe lufton me një enigmë të zgjuar në një mjedis të artit klasik, vendkalimeve sekrete dhe shkencës futuristike. Duke u mbështetur në poezinë epike të errët të Dantes, Langdoni, në një garë me kohën, kërkon përgjigje dhe njerëz të besuar para se bota të ndryshojë në mënyrë të pakthyeshme.

KLIKO LIBR

Origjinë

Fakti që historia zhvillohet kryesisht në Spanjë mund të më ketë shtyrë të vendos Origenin në vendin e dytë. Por mos e besoni plotësisht. Në këtë roman të ri nga gjeniu i bestsellerëve kalojmë shumë mirë me propozimin në sfond.

Robert Langdon, profesor i simbolizmit fetar dhe ikonografisë në Universitetin e Harvardit, merr pjesë në Muzeun Guggenheim Bilbao për të marrë pjesë në një njoftim të rëndësishëm që "do të ndryshojë përgjithmonë fytyrën e shkencës".

Prezantuesi i mbrëmjes është Edmond Kirsch, një miliarder i ri, shpikjet vizionare teknologjike të të cilit dhe parashikimet e guximshme e kanë bërë atë një figurë me famë botërore. Kirsch, një nga alumni më të ndritur të Langdonit vite më parë, synon të zbulojë një zbulim të jashtëzakonshëm që do t'i përgjigjet dy pyetjeve që kanë ndjekur njerëzimin që nga fillimi i kohës.

KU VINI NGA? KU SHKOJM? Menjëherë pas prezantimit, të orkestruar me përpikëri nga Edmond Kirsch dhe drejtoresha e muzeut Ambra Vidal, kaosi shpërthen në habinë e qindra mysafirëve dhe miliona spektatorëve në të gjithë botën.

Të ballafaquar me kërcënimin e ardhshëm se gjetja e vlefshme do të humbet përgjithmonë, Langdon dhe Ambra duhet të ikin dëshpërimisht në Barcelonë dhe të fillojnë një garë me kohën për të gjetur fjalëkalimin e fshehtë që do t'u japë atyre qasje në sekretin revolucionar të Kirsch.

KLIKO LIBR

Kodi i Da Vinçit

Duhet ta vendosësh në podium sepse falë tij ky autor ishte në gjendje të punonte në veprat e tij të ardhshme. Le të shohim, nuk dua të them që romani është i keq, por përfundimi ... ai përfundim që të lë përgjysmë ... mbase Dan Brown duhet ta kishte dhënë edhe një rrotullim tjetër ...

Por sigurisht zhvillimi ishte aq madhështor saqë nëse bota nuk do të shpërthente me faqen e fundit, na dukej pak. Robert Langdon, një ekspert në simbologji, merr një telefonatë në mes të natës: kuratori i muzeut të Luvrit është vrarë në rrethana të çuditshme, dhe pranë kufomës së tij u shfaq një mesazh shqetësues i koduar.

Duke u thelluar në hetim, Langdom zbulon se të dhënat çojnë në veprat e Leonardo Da Vinci… dhe se ato janë në pamje të qartë, të fshehura nga zgjuarsia e piktorit.

Langdon bashkon forcat me kriptologen franceze Sophie Neveu dhe zbulon se kuratori i muzeut i përkiste Priory of Sion, një shoqëri që gjatë shekujve ka pasur anëtarë të tillë të shquar si Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo ose vetë Da. Vinci, dhe se ai ka qenë i kujdesshëm për të mbajtur të fshehtë një të vërtetë historike befasuese.

Një përzierje frenetike e aventurave, intrigave të Vatikanit, simbolizmit dhe enigmave të koduara që shkaktuan një polemikë të jashtëzakonshme duke vënë në dyshim disa nga dogmat në të cilat bazohet Kisha Katolike.

KLIKO LIBR

Dhe filmat ..., po filmat? Ose të paktën librashitësit që portretizojnë filma ...

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.