3 librat më të mirë nga Stephen Fry

Libra nga Stephen Fry

Askush nuk e priste kërcimin e Stephen Fry nga interpretimi më komik në narrativën më erudite. Megjithëse ndryshimi në regjistër kuptohet më mirë duke analizuar një zhvillim krijues që nuk ka pasur kurrë një horizont shumë të përcaktuar, qoftë i frymëzuar nga humori më elementar apo duke u thelluar në...

Vazhdoni leximin

3 librat kryesorë të Craig Russell

Librat e Craig Russell

Pa zhurmën e autorëve të tjerë me njohje më të madhe ndërkombëtare, skocezi Craig Russell vazhdon karrierën e tij letrare plot me romane detektivë shumë interesantë me terren historik. Në shumë nga romanet e tij, pothuajse gjithmonë me komisionerin Fabel ose detektiv Lennox, ky autor është në gjendje të materializohet ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Jorge Zepeda Patterson

Librat e Jorge Zepeda Patterson

Kur krijimi letrar është hapësira rekreative, ngushëllimi për mendjen e zënë me çështje të tjera, rezultati është zakonisht një përkushtim progresiv në fushën e trillimit si një reflektim i përvojave të dikujt. Sepse aty mund të ndërtohet një botë me porosi, një kopje e ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Mick Herron

Libra nga Mick Herron

Mick Herron iu bashkua, në vitin 2010, bollëkut të autorëve të magnetizuar nga koha e Luftës së Ftohtë. Një kohë që çoi në një zhanër, atë të spiunazhit që rrotullohet gjithmonë rreth atyre marrëdhënieve diplomatike, më në fund u zhvendos nga ingranazhet shumë më të pista se protokollet dhe...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Philippe Sands

Librat e Philippe Sands

Ka avokatë që i drejtohen trillimeve si John Grisham dhe avokatë të tjerë si Philippe Sands të cilët romanizojnë realitetin nga një angazhim i mishëruar në ese dhe libra të tjerë jo-trillues. Punime të ndërthurura me fragmente autobiografike dhe kronika të asaj të vërtete alternative që rrjedh nën ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Arnaldur Indridason

Libra nga Arnaldur Indridason

Ne vijmë tek autori i një romani kriminal me mbiemrin më të papërshkrueshëm nga të gjithë për një folës spanjoll. E megjithatë një nga mbiemrat më të vlerësuar në zhanrin e zi për të gjithë. Me përkthime në deri në 37 gjuhë, romanet e tij janë lexuar edhe në Xhibuti, mendoj. Une…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Patricia Gibney

Libra nga Patricia Gibney

Nga shkrimtarët si Edgar Allan Poe që tërhoqën historitë e tyre për të ekzorcuar demonët e tyre tek një autore si Patricia Gibney e cila gjeti në letërsi një goditje minimale të placebo -s me të cilën përballej me rrethanat e saj të zymta. Jo gjithmonë duhet të jetë kështu, të shkruarit është një ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Harlan Coben

Librat Harlan Coben

Njoftim për vizitorët përmes Netflix për "Të pafajshmit". Jo, nuk e kam zgjedhur atë romanin Harlan Coben. Ky është ndoshta një lajm i mirë sepse ka gjëra edhe më të mira ... Grupi i shkrimtarëve amerikanë me rrënjë hebraike plotësohet nga gjeni të mëdhenj duke filluar nga Philip Roth deri te Isaac Asimov, ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Ragnar Jónasson

Librat e Ragnar Jónasson

Me Ragnar Jónasson ne do të kishim tashmë listën e shkurtër të përsosur të letërsisë së zezë që vinte nga pjesa më e largët e botës nordike. Dy të tjerët do të ishin Arnaldur Indridason dhe Auður Ava Ólafsdóttir. Të tre vijnë nga Islanda në formë anije që duket se lundron mes deteve norvegjeze dhe Atlantikut të Veriut. ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Dmitry Glukhovsky

Libra nga Dmitry Glukhovsky

Rrugët e krijimtarisë janë të padepërtueshme. Që një libër, ose më mirë një sagë, përfundon duke marrë një dimension tjetër dhe duke arritur në të gjithë botën në versionin e tij të lojërave video, ka diçka sublimimi krijues. Çështja është se në marrëdhënien e frytshme fitojnë të gjithë, librat sepse vijnë më shumë njerëz...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Victor del Arbol

Nëse ka një autor që ka shpërthyer në skenën më të fundit letrare spanjolle, është Víctor del Árbol. Cilësia e tij letrare përfshin gjithçka, nga komplote absolutisht magjepsëse, në një leksik shumë të pasur që dominon dhe kap për t'i dhënë pasuri përshkrimeve (ato të drejta), si dhe ...

Vazhdoni leximin

Librat më të mirë të Naomi Alderman

Libra nga Naomi Alderman

Askujt nuk i mungoi ardhja e asaj kryevepre “Power” nga një autore aq befasuese sa Naomi Alderman. As për mbështetësen e tij të madhe Margaret Atwood dhe as për platformën e serive Amazon Prime. Në të dyja rastet me sukses dhe jehonë të madhe. Puna është se tashmë...

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim