Rregullat e gjakut, nga Stephen King

Rregullat e gjakut
kliko librin

Gjëja e paketimit të katër romaneve të shkurtër nën të njëjtën ombrellë krijuese tashmë shkon në lashtësi Stephen King që në mungesë të më shumë historive me të cilat të mbulojë kohën e tij të fituar në dimensionin e katërt ose vetë djallin, ai menaxhon sa më mirë që të mundet me imagjinatën e tij të dërrmuar.

Unë them paketimin e katër nga katër për përbërjen e tij Vivaldiane të Katër sezone version i errët. Ato katër tregime të shkurtra "Shpresa, pranvera e përjetshme", "Vera e korrupsionit", "Vjeshta e pafajësisë" ose "Përralla e dimrit" ato janë korniza me një entitet superior, të gjitha të shquara si të konfiguruara si vepra të pavarura. Por a është ai Mbret diçka tjetër ...

Me këtë rast, nëse ushqimi krijues është i orientuar drejt energjive të largëta por të fuqishme që na qeverisin, dhe që mund të jetë planifikimi i një ndërhyrjeje të keqe (në ngjarjet e këtij viti 2020 i referohem), në atë rast Stephen King bën pakon e duhur dhe hedh fitil me një koleksion më shqetësues. Ne mund të shijojmë gjeniun vetëm nëse një ditë ai mbaron me talentin e tij të pafund.

Sa më i përgjakshëm dhe i dhunshëm të jetë lajmi, aq më shumë tërheq vëmendjen e njerëzve: "Gjaku rregullon". Kështu lexon maksima gazetareske që do të bëjë Holly Gibney, detektivi i të cilit Bill hodges Ai la në trashëgimi agjencinë e tij Finders Keepers, dhe një nga personazhet më të dashur nga fansat e Stephen King, u interesua për masakrën në shkollën e mesme Albert Macready dhe përfundoi i fiksuar pas lajmeve. Këtë herë ajo duhet të luftojë kundër asaj që ka më shumë frikë ... dhe këtë herë vetëm.

Edhe pse Holly, e cila tashmë u shfaq në trilogjinë "Bill Hodges" dhe në Vizitori, yjet në rastin e tij të parë të madh solo në tregimin që i jep titull këtij vëllimi, tre histori të tjera përbëjnë këtë libër. Në "Telefoni i zotit Harrigan" një miqësi mes dy njerëzve të moshave shumë të ndryshme zgjat në një mënyrë më shumë se shqetësuese. "Chuck's Life" na ofron një reflektim të bukur mbi ekzistencën e secilit prej nesh.

Dhe në "The Rat" një shkrimtar i dëshpëruar përballet me anën e errët të ambicies.

Katër histori në të cilat Stephen King i befason lexuesit përsëri dhe i çon ata në vende që janë intrigues, si dhe të lënë pa frymë.

Tani mund të blini vëllimin "Rregullat e gjakut", nga Stephen King, këtu:

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.