Vera e çuditshme e Tom Harvey, nga Mikel Santiago

Vera e çuditshme e Tom Harvey
Kliko librin

Mendimi i rëndë se keni dështuar dikë mund të dridhet në dritën e ngjarjeve fatale të mëvonshme. Ju mund të mos jeni plotësisht fajtorë që gjithçka shkoi aq keq, por mosveprimi juaj rezultoi fatal.

Kjo është perspektiva që rrethon lexuesin e këtij romani sapo të fillojë me faqet e para. Një lloj faji indirekt, i cili mund të ishte shmangur nëse Tom do të kishte arritur tek Bob Ardlan, ish-vjehrrin e tij. Sepse menjëherë pas asaj telefonate Bob përfundoi duke e përplasur veten në tokë nga ballkoni i shtëpisë së tij.

Por sigurisht, Tom po flirtonte me një vajzë spektakolare, ose të paktën po përpiqej, dhe t'i shërbente një ish-babai në ato rrethana ishte ende e turpshme.

Kur fillova të lexoj këtë roman, u kujtova për veprat e fundit të Luca Dandrea, Sandrone Dazieri tek Andrea CamilleriMe Dhe e mendova këtë Libri "Vera e çuditshme e Tom Harvey", nga fakti i thjeshtë i zhvillimit në Itali, do të formonte një hodgepodge të këtyre tre autorëve të të njëjtit zhanër.

Paragjykime të mallkuara! Së shpejti kuptova se Mikel është ajo që zakonisht thotë një zë i tij dhe i diferencuar. Edhe pse zhanri i zi gjithmonë ofron syrin e përbashkët, ajo që Mikel arrin është një letërsi e bukur e zezë, për ta quajtur disi.

Ka vrasje, ka konflikt (brenda dhe jashtë personazhit), ka hetim dhe mister, por disi, mënyra se si personazhet e Mikel lëvizin përmes komplotit të tyre të lidhur mirë përcjell një bukuri të veçantë në një folje të shkathët dhe të saktë që ai di ta bëjë mbush me përshkrime nga brenda personazhit në pjesën e jashtme dhe nga jashtë në brendësi. Një lloj simbioze skene-personazh që mund të mos e keni gjetur tek autorë të tjerë. Nuk e di nëse e shpjegoj veten. Ajo që kam të qartë është se, kur jeni në dyshim, nuk mund të ndaloni së lexuari.

Tani mund të blini librin "Rasti i çuditshëm i Tom Harvey", romani i fundit nga Mikel Santiago, këtu:

1 koment mbi "Vera e çuditshme e Tom Harvey, nga Mikel Santiago"

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.