Arkipelagu i qenve, nga Philippe Claudel

Arkipelagu i qenve, nga Philippe Claudel
Në dispozicion këtu

Më të mirët Klaudel është kthyer me një nga romanet e tij tipike të krimit me atë përbërës të papritur të përzierjes që vetëm aftësia krijuese e këtij autori francez mund ta bëjë atë të funksionojë.

Shija për zhanrin e zi shpjegohet pjesërisht nga lidhja e tij me atë pjesë ataviste dhe të errët të shpirtit njerëzor në instinktet e tij më të këqija të zbutur nga morali dhe nevoja për bashkëjetesë e zbatuar nga arsyeja.

Dhe se plaku i mirë Claudel e di shumë mirë dhe ai e shfaq atë në shumë nga historitë e tij dhe veçanërisht në këtë roman të ri.

Udhëtuam në një Itakë të re në zemër të Mesdheut, vetëm në aspektin e saj më të keq. Sepse banorët e Ishujve Qen janë edhe personazhe të një odiseje moderne, me një dozë më të madhe tragjedie të ndjerë mes grykave të erës së Sirokos që sjell jehonë dhune.

Vdekja, krimi tipik i të gjithë romaneve të zinj, tregon në këtë rast tragjedi të caktuara të emigrantëve në kërkim të asaj fati gjysmë ruletë ruse mes valëve të detit. Dhe jo, fati nuk përfundon. Trupat e viktimave të fundit të detit, për fat të keq në ndërgjegjen e banorëve të ishullit, përfundojnë të shtrirë në plazhet e tyre.

Këto janë ditë shprese për vendasit. Ndoshta një kryeqytet vendos të investojë në ishull si një kërkesë e re e kohës së lirë për të pasurit në kërkim të aventurës. Dhe viktimat janë imazhi më i keq i marketingut në negociata të tilla.

Vetëm se të vdekurit sjellin me vete konfliktin mes fqinjëve, tensionet dhe tërbimin e ndezur në atë hapësirë ​​që bëhet gjithnjë e më mbytëse.

Dhe kështu trillimi përfundon duke na goditur me forcë. Sepse në fund të fundit ne nuk jemi aq të ndryshëm nga ata djem famëkeq që jetojnë në ishullin e tyre të vogël duke parë kërthizat e tyre, të pasionuar ndaj dhimbjes dhe vdekjes, të aftë për të mbrojtur tokën me armë dhe gjak ...

Tani mund të blini librin The Archipelago Dog, romani i ri nga Philippe Claudel, këtu:

Në dispozicion këtu

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.