Ujërat e errëta, nga Robert Bryndza

Ujërat e errëta, nga Robert Bryndza
kliko librin

Në zhanrin noir, bestsellerët spontanë po shumohen kudo. Në Spanjë kemi rastin e një të riu verbues dhe fyes Havier Castillo, për të përmendur një nga më të spikaturit. Në Mbretërinë e Bashkuar ata kanë një Robert Bryndza që synon në të njëjtin nivel nga një origjinë e përbashkët në platformat e botimit në desktop, në të cilat dashuria e lexuesve përfundon duke arritur tek botuesit kryesorë.

«Do te shihemi nen akull«, Romani i tij i parë (ose të paktën ai që e bëri atë të njohur në të gjithë Evropën), na paraqiti një Erika Foster të paepur duke u përballur me kriminelin dhe humnerat e tij të brendshme si një paradigmë e çdo romani kriminal aktual. Dhe gjëja funksionoi në mënyrë të jashtëzakonshme sepse Roberti u kujdes që ta pajiste tregimtarin e mirë të skenarëve me atë papërfillshmëri kërkuese midis të sëmurëve dhe të këqijve që prisnin të shihnin pak dritë në zgjidhjen e çështjes që duhet të paraqitet imperativisht nga një kulm komploti.

Dhe tani ne gjejmë një pjesë të tretë të sagës Foster që tregon drejt asaj maksime që asnjë sekret i madh nuk mund të varroset përgjithmonë. Mundësia ose ndoshta kauzaliteti çon në një takim të papritur. Gjatë një operacioni droge që arrin kulmin me kapjen e një cache të rëndësishme dhe zbulimin e eshtrave të vogla tmerrësisht të vogla njerëzore. Hija e vrasjes së foshnjave ose ndonjë humbje e largët e një fëmije hapet si një çarje e ndërgjegjes.

Kockat i përkasin vogëlushes Jessica Collins, e cila është zhdukur për më shumë se dy dekada. Rimëkëmbja e rasteve të largëta ka gjithnjë atë hijeshinë e çuditshme të kohës së humbur, të gënjeshtrave të afta të kalojnë rrugën e tyre përmes mizorisë, të dëshpërimit të anëtarëve të familjes që përsëri ballafaqohen me fantazmat e tyre të mohuara nga ëndrrat e çdo nate.

Ajo që mund të udhëheqë më së miri Erika Foster është Amanda Baker, e cila do të udhëheqë kërkimin për vajzën dhe do të zbulojë arsyet e zhdukjes së saj. Por kushdo që e tradhtoi Amandën në atë kohë do ta ketë mirë lajmin. Vrasësi gjithashtu mund të ketë fantazma të tija, kujtime të errëta për atë që bëri dhe çfarë mund të bëjë ai përsëri nëse Agjenti Foster vazhdon të hetojë për atë rast të harruar.

Tani mund të blini romanin Ujërat e errëta, librin e ri nga Robert Bryndza, këtu:

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.