3 librat më të mirë të Norman Mailer

Dikush mund të flasë me qetësi për një letërsi hebraike në të gjithë botën, sepse kishte dhe ka shumë tregimtarë të mëdhenj me ato rrënjë hebraike që lidhin autorë të mëdhenj dhe të ndryshëm, si p.sh. Asimov, Paul auster, Philip Roth (ndër shumë të tjera) dhe a Postuesi norman e sjellë këtu sot si njohje e një bibliografie intensive, të larmishme dhe të gjerë.

La Pasioni i Mailer për biografinë e bëri atë zërin letrar të personazheve transcendental të shekullit të XNUMX -të. Nga ata që ishin në gjendje të nxirrnin atë pikë epike drejt hagiografisë, por edhe transformuese në errësirën e së kaluarës ose rrethanat e protagonistit në detyrë, ndonjëherë përmes rishikimeve shumë të diskutueshme.

Por ndoshta është ajo që duhet për të punësuar një romancier për të vepruar si një biograf. Pena e tregimtarit më krijues përfundon duke marrë atë jetë imagjinare, për mirë apo për keq.

Përtej anës së tij biografike, Mailer gjithashtu shkroi romane të mëdhenj të bërë klasikë të shekullit të njëzetë. Le të shkojmë me të ...

3 romanet kryesore të rekomanduara nga Norman Mailer

Të zhveshurit dhe të vdekurit

Një djalë si Mailer, i cili kurrë nuk donte të bashkohej me ushtrinë, rikuperon hidhërimin e kohës së tij në pjesën e pasme pas Luftës së Dytë Botërore. Gjithçka u fitua dhe misioni i tij ishte të pushtonte territorin japonez derisa të sigurohej që disfata ishte e plotë.

Nga përvojat e tij të projektuara në mënyrë eksponenciale drejt lakuriqësisë së mjerimeve më të këqija të luftës, Mailer na çon në ishullin e tij në Anopopei, ku rreshteri Croft dhe ushtarët Hearn, Ridges, Red dhe Gallagher ndjekin urdhrat e një gjenerali Cummings të vendosur për të ndjekur urdhrat eprorëve të goditjes së tij. ishull edhe me koston e kalimit të fushave të minuara dhe përballimit të rreziqeve në një ishull që mund të ketë pak të bëjë me një bërthamë ku të vendoset fitorja përfundimtare. Çdo personazh i ngarkuar me një vërtetësi të papërfillshme shpirtërore midis dritave dhe hijeve të gjendjes njerëzore përballet me ekzistencën e ashpër të atyre ditëve midis ekuilibrave të pamundur midis moralit, nxitjeve thelbësore të mbijetesës, armiqësisë dhe shpresës.

Kliko librin

Lufta

Jo, nuk është roman. Ose nuk ishte në fillim, kur Mailer udhëtoi në vendin dikur të njohur të Zaire për të ndjekur ndeshjen e boksit midis Foreman dhe Muhammad Ali.

Por me kalimin e kohës, një kronikë e kësaj embergadura bëhet një histori aventure pa paralele. Dhe kështu lexohet sot, me atë shije të momenteve brilante të së shkuarës nga sporti, njerëzorja dhe madje edhe sociopolitika. Dhe nuk do t'ju them asgjë nëse personi përgjegjës për kompozimin e asaj kronikë është një Mailer postues, i bindur për rolin e tij si një kronist thelbësor i jetës dhe ngjarjeve, i zhytur në rëndësinë e një ngjarjeje për të përcaktuar njeriun më të fortë në botë në dymbëdhjetë telat si një luftë që tejkalon realitetin, trillimin dhe madje edhe jetën.

Akti përfundimtar ishte më 30 tetor 1974. Ishte i njohur si "lufta në xhungël" dhe konkursi u zhvillua në favor të Aliut nga KO në raundin e tetë. Mailer ishte atje para, gjatë dhe pas, duke iu afruar të dy boksierëve dhe duke kontekstualizuar gjithçka me interesin e tij për të rritur realitetin me shijen më të plotë të letërsisë.

Kliko librin

Djemtë e ashpër nuk kërcejnë

Shkrimtari para pasqyrës. Paraqitja e ekuilibrit të zakonshëm midis krijimit dhe shkatërrimit si pole që fërkohen me njëri -tjetrin në bashkëjetesën e tyre natyrore.

Tim Madden është një shkrimtar që merret me shkëndijën nga ferri që e nis atë në krijimtarinë më të ndritshme. I humbur në ditët e tij të hershme të braktisjes martesore, Madden e gjen veten duke u zgjuar në një skenë të tmerrshme të gjakut dhe vdekjes. Nuk ka kujtime plotësisht të vërteta në netët më të gjata të dhëna pas epshit dhe teprimeve. Madden dyshon se mund të ketë qenë zoti Hyde pak para se t'i nënshtrohej ëndrrës.

Frika e kap, por dyshimet e bëjnë atë të përpiqet të rindërtojë atë që ndodhi një natë më parë. Vetëm hapat mbrapa e çojnë atë në hapësira të errëta plot personazhe të dënuar pa shpresë në errësirë, që kanë nevojë vetëm për drogë dhe seks për të vazhduar të varrosin ekzistencën e tyre. Duke ndjerë burimet klasike të ikjes nga morali, autori, ose më mirë protagonisti i tij Madden, na japin atë turne në anën e egër të jetës.

Kliko librin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.