3 librat më të mirë nga André Aciman

Nën magjepsjen për Marcel Proust, shkrimtari André Aciman gjurmon bibliografinë e tij të veçantë të ngarkuar me një mbetje të ngjashme që përfundon duke përhapur ide të tilla si argumente dhe pasione si komplote të plota.

Sepse zbuloni atë lloj pavdekësie që arrin të transmetojë Prust në ritmin e veprave të tilla jetike si "Në kërkim të kohës së humbur", përfundon të thumbojë si helm i pashërueshëm për krijimtarinë.

Dhe kështu André Aciman gjithashtu zhytet në universin frytdhënës të dashurisë deri në obsesion, nga fermentimi i ngadalshëm deri në arritjen e shkallëve maksimale të humanizmit thelbësor në sferat intime që na bëjnë të përzihemi me jetën në një impresionizëm tërheqës të subjektivit. Aty ku rregullohet masa, bilanci mes emocioneve dhe arsyes.

Udhëtimi është gjithnjë pasurues, kuptohet kryesisht si ndjeshmëria e nevojshme që largon shikimin nga kërthiza dhe na ofron vizione të reja, shumë më të plota.

Pak autorë arrijnë ta bëjnë prozën atë kanalin e përsosur për një lexim që rrjedh dinamikisht midis veprimeve reflektuese kurioze. Sepse çdo lëvizje fillon nga disqet, nga dëshirat më të brendshmeMe Dhe aty ku motorët tanë zgjohen, ata djegin të gjitha ëndrrat, frustrimet, frikën dhe shpresat tona.

3 romanet kryesore të rekomanduara nga André Aciman

Më thirr me emrin tënd

Dëshira për personin Oliver duket se dëshiron të bëjë që Elio të banojë në lëkurën e tij, të pretendojë se është pronar i qelizave të tij, të pushtojë nga emri në aromën e vizitorit të ri në shtëpinë e tij. Meqenëse Oliver arriti në shtëpinë e tij, i ftuar nga babai i tij si një shkëmbim kulturor, jeta e Elio filloi të sillet rreth banorit të shtëpisë së tij i cili pak nga pak gjithashtu banon në ëndrrat e tij.

Asgjë nuk do të jetë e njëjtë për Elio që kur Oliver hyri në skenë. Dhe asgjë më mirë nuk thuhet sepse Elio do të bëhet personazh në libretin e pasioneve të tij. Në interpretimin e tij ne jemi duke u zhytur në realitetin e motiveve të dashurisë, në egoizmin mutant, histrionik, në dëshirën e aftë për të kapërcyer çdo instinkt tjetër. Afati i kufizuar, disa javë përpara që Elio të afrohej me Oliverin i shërbente asaj përshtypjeje të natyrës paraprake të pasioneve më të forta.

Shtëpia e Elios nuk është vendi i Oliverit. Dhe gjithçka do të zhduket dhe ato ditë nuk do të jenë në gjendje të shënojnë një të ardhme apo natyrisht përjetësinë. Por pikërisht për këtë arsye, Aciman përdor orët e numëruara në mënyrë që emocionet e servuara të mbeten gjithmonë të vlefshme dhe të distiluara për ne, me sugjerim shpirtëror, më të mirat nga gllënjkat e para të pasioneve që nuk harrohen kurrë dhe që përfundojnë duke u bërë fizike deri në pikën e dhimbjes ..

Kliko librin

Ndryshimet enigmë

Asgjë më e rëndë, në krahasim me ndjesinë e lehtë dhe shqetësuese të ekzistencës sonë, sesa bashkimi i njerëzve që janë të dashur. Çfarë është i njëjtë libri ynë i dashurisë.

Dhe Pali ka të tijën, atë që shkruan në lëkurë, duke lënë plagë ose duke përshkuar lëkurën. Virtyti më i madh i përbërjes së mençur narrative të tregimit të Palit është sensualiteti i distiluar edhe një herë në shkallën e tij më të lartë. Dashuria është vlera subjektive par excellence dhe Pali pa kompromis na mëson mënyrën e tij të të kuptuarit të asaj që ka dashur dhe atë që ai ende e do. Një fije delikate e artë bashkon dashuritë e kaluara dhe të tashme, shkëlqimi i saj kalon nga një kontinent në tjetrin, nga Evropa në Amerikë.

Ato janë variacionet enigmë, kompozimet që gërshetojnë nyjet e një dashurie të bërë pasion, përkushtim, dëshirë ose humbje. Në çdo moment dashuria zbulon se çfarë ishte Pali dhe çfarë ishte ai në të vërtetë kur barra e rrethanave ngulmon ndonjëherë të varrosë thelbin. Pa harruar se ajo që mbetet mbetet më shumë në përshtypjen e të tjerëve sesa në ndërgjegjen e vet. Aq më tepër në rastin e një personazhi në një roman, secili prej nesh kompozon një simfoni të ndryshme nga baza e një fjale, dashuri, e cila kaskadon në mundësi të panumërta.

Kliko librin

Tetë netë të bardha

Aciman i jep Henrit katër netë më shumë se Dostoivesky për protagonistin e saj të "Netëve të Bardha". Por në thelb shpirtrat e këtyre dy personazheve janë në harmoni të përsosur.

Iluzioni i dashurisë u materializua rastësisht, midis frikës se ajo mund të përfundojë ose të mos jetë e vërtetë. Nga Shën Petersburg në Manhattan. Nga realiteti i netëve të qarta të verës me pothuajse asnjë natë në netë të tjera me të bardha, ato që Henry do të jetojë midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri të një Nju Jorku të rrethuar nga një ftohje që bie në kontrast me nxehtësinë ethe të Henrit. Sepse ajo, Clara, ka ardhur për të zënë gjithçka në ekzistencën e saj gri. Një prezantim rastësor që duket si ai ndryshim i historisë së fatit që duket se më në fund ofron një mundësi. Por ndoshta Henry nuk ndihet i aftë të përfitojë nga pasuria e tij, ose në rastin më të keq ai mendon se përparimi me Klarën mund të përfundojë duke transformuar bukurinë në jetën e tij të përditshme të neveritshme.

Një djalë gri si ai mund të ngjyrosë gamën më të shkëlqyer të ngjyrave. Por dashuria e sapolindur shënon inercinë e tij midis obsesioneve të pakontrollueshme dhe Henry e lë veten të tërhiqet nga ajo forcë që e çon atë përsëri në Klarë. Tetë netë për një vit të ri në agim dhe ndoshta një dashuri e re. Frika për të ardhmen që, paradoksalisht, ndez më shumë pasion, nocionin romantik që akoma përshtatet me shijen e tij të vjetër të melankolisë. Një histori dashurie e treguar pasi vetëm shkrimtarët e mëdhenj dinë ta bëjnë këtë, duke shënuar rrugën drejt ekzistencës, drejt asaj transcendente, pa mendjelehtësi dhe duke e ngarkuar çdo skenë me kuptim, dialogë dhe reflektime të fuqishme.

Kliko librin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.