3-те најдобри кошаркарски книги

Кошаркарски книги

Овде еден сервер беше еден од оние кои како дете останаа будни до доцна да гледаат натпревари во НБА кои ги коментираше Рамон Тресет. Тоа беа деновите на Мајкл Џордан, на Меџик Џонсон, на Стоктон и на поштарот Малон, на лошите момчиња од Филаделфија, на Денис Родман и нивните екстраваганции, на...

Продолжи со читање

Топ 5 фудбалски книги

Фудбалски романи

Веќе реков повеќе од еднаш дека мојата работа никогаш не беше да ја шутнам топката, барем не со минимална благодат. А сепак, уште кога имав 10 или 11 години, открив дека фудбалот и литературата исто така можат да имаат место за состаноци. ...

Продолжи со читање

Воздух. Приказната за Мајкл Jordanордан од Дејвид Халберштам

Воздух. Приказна за Мајкл Jordanордан

Со „оддавањето почит“ на Нетфликс кон оној што беше и с is уште е најголемиот медиумски спортист во светот, Мајкл Jordanордан, оној кој беше негов обожавател од детството (со заплеткување на митовите во детството) открива дека минувањето на времето е безмилосно, особено со спомените На Сензации ...

Продолжи со читање

Под обрачот, од Пау Гасол

книга-под-обрачот-пау-газол

Имаше време кога ги проголтав сите НБА натпревари што Рамон Тресет ги емитуваше во саботата навечер за ТВЕ. Можеби с yet уште немаше приватни синџири ... И тогаш да се помисли дека некој Шпанец ќе го носи шампионскиот прстен звучеше како шега ...

Продолжи со читање

Природен талент, од Рос Суво грозје

Никогаш не е добро да се грижите за туѓите желби за себе. Кога ризикувате да подлегнете на опасното искушение да се преправате дека сте она што другите очекуваат од вас, над она што навистина сте или ви треба, се соочувате со опасност. Примерот на ...

Продолжи со читање

Лажно девет, од Филип Кер

лажна-книга-девет

Во фудбалскиот сленг с still уште постојат сугестивни термини помеѓу уморот на хакираните и ударот кон речникот. Ако го анализираме терминот „лажна деветка“, надвор од неговото значење на ниво на трева, ќе најдеме неспоредлива дихотомија во литературната, па дури и во филозофската. Апстрахирано од која било ...

Продолжи со читање

Како стигнавме до финалето на Вембли, од Josephозеф Лојд Кар

како-стигнавме-до-вембли-финалето

Епопејата за спортот екселанс е онаа што ни го претставува малиот Дејвид за да го сруши претенциозниот Голијат. Спротивно на она што обично се случува во реалноста, натпреварувачките спортови како што е фудбалот се многу посветени на овие луди коефициенти кои го доближуваат малото до ...

Продолжи со читање

Збогум, Висенте Калдерон, од Патриша Казон

збогум-висенте-Калдерон

Да бидеме реални. Ако постои митски клуб пар екселанс во Шпанија, тоа е Атлетико од Мадрид. Митот е изграден од победи против неволјите и од пекол по катастрофални падови. Ова е единствениот начин да се постигне слава и она што доаѓа со неа: митот. ...

Продолжи со читање

Капетани, од Сем Вокер

книго-капетани

Нема сомнение дека бројките и статистиката се почетна точка за мерење на најдобрите спортски тимови во секоја дисциплина. Најдобрите во секој спорт се статистика на милост и немилост на човечките перформанси. И токму таа групна човечка изведба е поттикнувач за с everything да се постигне ...

Продолжи со читање

Победи или научи, од Johnон Кавана

книга-победи-или-научи

Може да се изгуби, но веднаш концептот мора да се сврти за да се интернализира и да се преведе таа сенка на поразот како учење. Несомнено многу успешен наслов за борбена книга, но секако екстраполиран на кое било друго поле. Мојата врска со борењето како спорт се роди од книга ...

Продолжи со читање