3 најдобри книги за Рејмонд Карвер

Додека Буковски цврсто го крева знамето на најбездушните писатели, во намерно патетичната парада на валканиот реализам, други автори како на пр. Рејмонд Карвер, Ричард Форд o Педро Хуан Гутиерез тие го продолжија и го зајакнаа тој тип на сугестивна нарација за висцералната. Еден вид нарација на која му е одземена вештина за да го фокусира читателот на ликовите, преместена по целосен каприц на читателскиот ум кој ги пресоздава минималистичките поставки, исполнувајќи ги понекогаш со психоделична боја.

Рејмонд Карвер Тој беше оној кој најдобро го прилагоди тоа сито на наративна слама за да ја пронајде во приказната (а исто така и во поезијата) совршениот амбиент низ кој би лутал по неговите ликови од витална ирелевантност, кои поради нивната бесна вистина завршуваат држејќи се за нашата кожа со нивното мало приказни од никаде, бездна што на крајот н surround опкружува сите и во која само хедонизмот и нихилистичката точка можат да ја состават потребната филозофија кон опстанок.

А сепак, меѓу целиот број на ликови што ги окупираат кратките сцени од неговите безмилосни приказни, откриваме и зошто стигнуваме таму, до тој раб на бездната на духовната и физичката ништожност. Гледајќи с all или ништо, откриваме како уништувањето се заканува на секоја витална конструкција на карти со својот мал каприциозен здив.

Ликовите на Карвер завршуваат со тепање, отворајќи се целосно до нивните беди, до неговите избрзани цели, до абење и демотивација, до темната среќа на оставка и претпоставка за пораз.

Станува збор за одлучување кој мотор е оној што ќе ја иницира секоја нова одлука на ликовите, без разлика дали е трајниот страв или нескротливата физичка желба што се буди пред секоја закана со моќна жестокост. Ликовите ги направија филозофите на секојдневието, огледала каде модерниот човек е совршено отсликан.

Топ 3 препорачани книги од Рејмонд Карвер

Почетници

Работата порано позната како За што зборуваме кога зборуваме за loveубов? всушност, помина низ цензура на одреден издавач уште во 1981 година. Карвер веројатно нема да биде во состојба да разговара за тоа намалување од обемот на кратки приказни.

Поентата е дека многу години подоцна оваа книга ќе пристигне без првичната ревизија, а потоа ќе се открие поширока големина на едно дело што, доколку веќе беше благословено во тоа време од најнепокорните читатели, тогаш дополнително ќе ја заокружи таа центрипетална сила околу разорна меланхолија.

Ланец од дневни приказни составува мозаик со парчиња loveубов во стаклени рабови притиснати од рацете, со таги што звучат како збогум и пропаст.

Наративен колаж на празно платно, без описни рекреации, каде што само парчиња кожа се лепат заедно со алкохол, алкохол што се отвора до најсуровата вистина и eksирка по луцидната патека од никаде.

КЛИК КНИГА

Три жолти рози

Можеби сето тоа движење поврзано со валканиот реализам има инспирација во Чехов, можеби приказната за ликовите и поставките полни со стилска и духовна трезвеност доаѓаат од рускиот гениј кој некако ги постави темелите на модерната приказна, еден вид дигресија со традиционалната приказна да се осврнеме на повеќе световни аспекти од краткото.

Така можеше да се разбере завршниот допир на овој том од шест приказни, затворање што го дава насловот на томот и што се однесува на претпоставениот крај на Чехов, кој од тој поврат на пациентот што парадоксално го води до негово отпуштање, пука кон нов крај на неговите денови, под звукот на ледената наративна симфонија составена како епитаф од неговиот обожавател Карвер.

Останатите пет приказни навлегуваат во нови случаи на осаменост и разочарување, како ликови кои патуваат низ истата руска степа во која Чехов ги лоцираше своите протагонисти.

КЛИК КНИГА

Ако ми требаш, јави ми се

Генијалците се такви, секогаш можете да очекувате ново збунетост, ново дело што е закопано од незаинтересираност.

Можеби Карвер ги смета за приказни помалку, овие пет нови приказни од секојдневното и трезното се отвораат за тој интимен и шокантен простор на нараторот кој има намера да ги напушти своите пеколи и кој се движи со последните удари помеѓу литературата што била плацебо и осуда.

Приказни за мажи кои веќе го напуштиле чудниот сјај на алкохол во шишето и се обидуваат повторно да се пронајдат. Освен што минатите патеки не можат повторно да се започнат, колку и да верувате дека секогаш постои надеж.

Да се ​​биде губитник значи да се биде човек. И во генералниот маскенбал не се поштедени ниту алкохоличарите, ниту воздржаните.

КЛИК КНИГА

1 коментар за „3 најдобри книги за Рејмонд Карвер“

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.