Заплетот од Жан Ханф Корелиц

Грабеж во грабеж. Мислам, не сакам да кажам дека Жан Ханф Корелиц крадел од Elоел дикер дел од неговата наративна суштина на тој Хари Квеберт кој токму и ни ги украде срцата. Но, тематската коинциденција ја има онаа убава точка на совпаѓање помеѓу реалноста и фикцијата бидејќи и двата заплети нè носат меѓу прагови за злоупотреба на делата замислени од други, вклучително и црнците...

Дотичниот Хари Квеберт овој пат се вика Џејк. Само што неговата наративна иднина повеќе укажува на Маркус кој копнее по славата на светски познатиот писател. Но, секако, нема успех без фактури кога еден е целиот сопственик на презентираното дело. А Џејк не е ни оддалеку…

Но…., и тука доаѓа добриот дел, исто како кога се отвора нов наративен жанр благодарение на имагинацијата на некој генијалец, Корелиц е способен да никне нови гранки, посвежи идеи, повеќе неочекувани новитети. Како еден од оние волшебници кои нè измамуваат, оваа авторка не остава траги слични на Дикер со нејзините повторливи флешбекови. Во случајот со Корелиц, сè е концентрирано кон интуитивната имплозија, но никогаш не е калибрирано во целата нејзина конечна големина.

Кога еден млад писател умира пред да го заврши својот прв роман, неговиот учител, неуспешен романсиер, одлучува да го продолжи заплетот. Резултирачката книга е феноменален успех. Но, што ако некој друг знае? И ако измамникот не може да сфати со кого си има работа, ризикува нешто многу полошо отколку да ја загуби кариерата.

Џејкоб Финч Бонер беше надежен млад писател чиј прв роман беше респектабилен успех. Денес, тој предава на третокласна програма за пишување и се бори да го задржи она малку достоинство што му остана; не напишал, а камоли да објавил ништо пристојно со години.

Кога Еван Паркер, неговиот најарогантен ученик, му кажува на Џејк дека не му треба неговата помош за да го продолжи романот затоа што мисли дека заплетот на неговата книга во тек е одличен, Џејк го отфрла како типичен нарцис-аматер. Но тогаш . . . слушај го заплетот

Џејк се враќа на надолната траекторија на сопствената кариера и се подготвува за објавување на првиот роман на Еван Паркер: но тоа никогаш не се случува. Џејк открива дека неговиот поранешен ученик умрел, веројатно без да ја доврши својата книга, и го прави она што би го направил секој писател вреден неговиот сол со таква приказна: приказна која апсолутно треба да се раскаже.

За само неколку години, сите предвидувања на Еван Паркер се остварија, но Џејк е авторот кој ужива во успехот. Тој е богат, славен, пофален и читан низ целиот свет. Но, во екот на неговиот славен нов живот, тој добива е-пошта, прва закана во застрашувачката анонимна кампања: Ти си крадец, се вели во мејлот.

Додека Џејк се бори да го разбере својот антагонист и да ја скрие вистината од своите читатели и издавачи, тој почнува да дознава повеќе за својот покоен ученик, а она што го открива го восхитува и преплашува. Кој беше Еван Паркер и како дошол на идејата за неговиот роман „сигурен облог“? Која е вистинската приказна зад заплетот и кој од кого ја украл?

Заплетот, Корелиц

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.