5-те најдобри песни на Хоакин Сабина

Ако Дилан ја доби Нобеловата награда за литература, Сабина веќе треба да ја има, барем, највисоката награда во шпанските букви. Бидејќи во отсуство на моќен глас, неговите маестрални стихови завршуваат во совршена хармонија со она што го достигнуваат неговите вокални акорди. Музички парадокс што го прави поголем ако е можно. Во неговиот кантавторски глас, затоа што да, магичната сензација на животна приказна од големи размери што допира до вас со ефективноста на снајперистот на римите што е.

Како што самата Сабина раскажа за настап на кој отишол со Јавер Крахе. Неговиот стар пријател станал за втората песна, тврдејќи дека нема смисла, дека пејачот знае да пее. На тоа мислеше овој учител и тоа го прави уште поголемо.

Секоја фраза е фасцинантна рима натоварена со ароми, емоции и лирика која плени како сонети кои ја затишуваат душата на инструменталниот звук што го свири. Затоа што, исто така, најдобрите стихови некогаш напишани завршуваат танцувајќи на музика донесена од музи што никој друг не ги допира.

Топ 5 препорачани песни од Хоакин Сабина

градска риба

Најдобар начин да се разбере опсегот на музиката на Сабина, покрај доближувањето до песната, е да се застане на еден од нејзините најславни стихови. Во овој случај тоа би било:

„И пркосејќи им на брановите без кормило или кормилар
За моите соништа оди, светлина од багаж
Накратко, моето патувачко срце
Спортирање на тетоважите од минатото на бакенер
Од едрилица до качување на а, од не сакам да те сакам»

Кој го украде месец април?

Откако Сабина пееше на меланхолија преобразена во месец април, ниту една пролет не била иста...

„Во гостилницата на неуспехот

Онаму каде што нема удобност или лифт
Бездомништво и влажност
делат душек
И кога ќе помине на улица
животот како ураган
Човекот во сив костум
Од џебот вади валкан календар.
и врескаат

Кој го украде месец април!
Како може ова да ми се случи?
Кој го украде месец април!
Го чував во фиока
Каде да го чувам моето срце?

еден од Римјаните

Кога си уште дете слушаш ваква песна и ти бегаат мноштво нијанси. Смешното е што години подоцна разбирам сè, па дури и пуштам солза што не го сфатив порано.

„Беше суштински услов добро да се организира режимот
Да се ​​влезе во црно-белата полутемнина на не-направи
И додека во циркусот еден лав грицкаше христијанин
Девојката пуштила да ја бакнат за да не ја фати брат и

Ако ја прикажеа премиерата на Клеопатра и ја побараа картичката
Носев вратоврска и маст што лечи акни
Се додека тој велосипед од моето детство не остана без сопирачки
И во филмот што го поставија потоа, добрите момци никогаш не победија.»

Негирам се

Од тоа да се негира сè, дури и вистината, се раѓа една од книгите кои Сабина исто така одвреме-навреме ги објавува. Во оваа изјава пред јавноста и судењето на пошироката јавност, легендата се соблекува гола и ги разоткрива сите негови мотиви во сурово.

„Ако треба да ме повреди
Знам што ми одговара
Ги изневерив сите
почнувајќи од мене

Јас не сум отворена книга
ниту кој го замислуваш
Плачам со највулгарно
Љубовни филмови

Ме избркаа од баровите
Што носеше во канцеларија?
и латинска Венера
Тој ми ги даде последните обреди“

Така сум без тебе

Интересно, тоа е песна чиј текст ја губи важноста за новите генерации. Но, тонот кажува се и потребата да се навлезе во контекстот за реалноста на тој XNUMX век, сега толку далечен.

Поразен како старец кој ја губи тутата
Ласциозен како бакнежот на полковникот
Подло како Лајта, кога јас бев Лајта
Немирен како пасијар во бордел

Талкајќи како такси низ пустината
изгоре како небото на Чернобил
Исто како поет на аеродром

Јас сум таков
Таков сум јас, без тебе

оценете го постот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.