5-те најлоши книги кои никогаш не треба да ги прочитате

Во секој литературен простор наоѓаме препораки да ги најдеме оние романи, есеи, приказни и други што не задоволуваат како читатели. Книги од класични автори или актуелни бестселери. Во многу од овие случаи, препораките оставаат многу да се посакуваат и само ги повторуваат официјалните синопси. Сè за неколку трошки од озлогласеноста во преголемиот океан на Интернет.

Понатаму, малкумина од тие влијателни на книги ќе ве ослободат од тешкиот товар да започнете книга што нема да знаете како да ја завршите. И ако барем ви помогне да спиете пред спиење, тогаш не е толку лошо. Но, вистината е дека започнувањето на лоша книга и држењето до надежта дека таа може да се подобри, може да откине години од вашиот живот.

Така да, ако може да ти помогне, одам таму со тие титули штом ќе налеташ, треба да постигнеш ретро форд и ве охрабри прво со упатството за машината за перење, а со тоа добијте поголемо задоволство од читањето за црните на белите мазохисти...

Како што ќе најдам нови заготовки, ќе ги додадам овде, на нивната соодветна позиција во рангирањето. Значи, ако сакате да дадете препорака, можете да напишете во истиот пост и ние ќе го додадеме вашето размислување сè додека малку се согласуваме со тоа. Затоа што она што може да биде проблем за еден читател, мора да биде и за многу други.

Најлошите книги на светот.

Ќерките на слугинката, од Сонсолес Онега

Наградата Планета повеќе не е она што беше, ако некогаш била (земи сократска фраза). Во тешката задача за опстанок и најшироки профитни маржи, веќе не наоѓаме романтизам во ваков натпревар. Ниту романтизам, ниту интересни откритија, изненадувачки во нивниот предлог или во нивниот креативен отпечаток.

Можеби позадината на оваа приказна би можела да биде интересна да не е препишување како и многу други историско-драматични романи со романтичен шмек, од деветнаесеттиот век и се протега кон актуелната сага. Со други зборови, витален развој на бабите и дедовците, родителите и внуците помеѓу тајните, желбите, неуспесите, успесите, надежите и некаква војна која нарушува сè. Она што претходно го посетија десетици автори и особено женски авторки. Би можеле да цитираме Марија Дуејас, Ен Џејкобс или Луз Габас (трите со многу поголема грациозност од Сонсолс Анега).

Но, работата е што и формите на „Ќерките на слугата“ се многу сиромашни. Несмешни описи како „Крвта течеше густо и испаруваше; Беше есенски ден...“ тие го унапредуваат заплетот кон самоубиственото, ништожноста по форма и суштина. Без емоционална рекреација или повик за емпатија. Рамни ликови кои живеат во истиот рамен простор како сцена без никакво сценско летало. И веќе не се мамувам. Но, ако ја видите таму, бегајте како да нема утре...

Мемоари на една гејша, од Артур Голден

Кога некој со културен лик и воздух на патувана личност ќе ви каже „не можете да го пропуштите“, не двоумете се и пропуштите. Затоа што тогаш ќе сакате да се натерате да ја прочитате препорачаната книга за да можете да го дадете вашето мислење на онаа интересна личност што ја препорачала. И ќе изгледаш како будала, затоа што ќе си ја прочитал со онаа варење што те тера да ги изгубиш вкусовите и намерите на авторот.

Да, поентата е да се ставиме во кожата на оние жени подредени на мажественото во класичниот јапонски свет. Но, сигурно имало многу подобри начини да се направи тоа. Нема да му кажам на стариот добар Артур Голден како требаше да му пристапи на она што несомнено беше сочна можност за успех. Затоа што оваа книга беше хит во тоа време со оглед на оригиналноста на нејзиниот предлог за нешто толку злобно егзотично.

Но гласот на Сајури, гејшата за која станува збор, едвај се слуша меѓу извештачените. Неопходниот минимализам кој изразуваше покорност и саможртвување во класичен свет затворен и глув како оној на изгрејсонцето, можеше да доведе до хуманизација, апсолутен фокус на внатрешното јадро на младата жена која ја презема страшната судбина на апсолутна служба. во телото и душата.душата. Но, работата беше повеќе за вниманието на златара на деталите пред вазната што ќе има најдобар ефект врз читателот кој е подготвен да плати за скапоцен камен без да внимава на природата на вазната.

Убик, од Филип К. кур

Обично читам многу научна фантастика. Сакам да се движам во трансформативни претпоставки. Но, овој роман на Филип К. Дик ме надмина, ме престигна десно и најпосле застана пред мене за да можам да си го треснам носот во него. Се обидов да го фатам во два моменти. Прво во мојата најнежна младост. Можеби направив целосна грешка што го одведов на базен, само за да го изгубам од вид некој капач кој го игнорираше овој скромен читател со секој пасус.

Години подоцна се вратив на него затоа што, и покрај сè, имав некоја идеја дека не знаев како да уживам во него, особено откако разговарав со верниот обожавател на Дик. А ако сакаш ориз, Каталина. Повторно ми се случи истото. На овој втор обид напредував неколку страници додека конечно не му шепнав на Дик дека повеќе ми се допаѓаат неговите поочигледни дистопии.

А Дик навистина е брилијантен писател со преполна имагинација. Освен што во оваа книга тој патуваше низ три галаксии и на крајот ми направи вртоглавица на неговото патување. Ако во два обиди не можев да го победам Ubik поради неговите месијански наноси помеѓу спрејови сигурно наполнети со киселина, мора да има причина.

Метаморфозис, од Кафка

Замислете дека ќе се разбудите и ќе можете да препишете еден од оние спектакуларни соништа што не изненадуваат во кревет. Она што се случува е дека како што минува времето, додека појадувате со изгубени очи, откривате дека длабоко во себе сонот е повеќе шега на која му недостасува заплет и благодат. И на крајот го оставаш на страна... затоа што испаѓа дека Кафка го напишал. И оттогаш, со евокации меѓу надреализмот и другите, делото почна да добива поголема димензија, поголема симболика која сигурно бега дури и од намерата на авторот.

Но, веќе знаеме за новата облека на царот... Сите знаеја дека типот е гол и дека оделото нема никаква вредност и заслуга. Поентата е да се најде тој нескладен глас. Не онаа на овој блог, се разбира, туку онаа на некој културен човек кој еден ден се осмелува да каже дека метаморфозата е делириозен трик, кратка приказна без повеќе, напишана по една ноќ на пот помеѓу чудни трансформации.

Нишалото на Фуко, од Умберто Еко

По „Името на розата“, пријателот Умберто Еко се искачи на врвот на трапезот. И во измислувањето на четирикратниот пресврт со тројно салто и двојна плута, тој на крајот не испрати сите на земја.

Едно е да се биде магнетен, изненадувачки, фасцинантен со одличен роман однесен во кино како блокбастер за поголема слава. Но, друга работа е да се обидеш да ја прошириш формулата за успех над она што е можно со друг роман дебел како брилијантното, но на крајот празно дело. Во случајот на ова вртоглаво нишало од странично размислување кое, наместо да претставува нови фокуси за заплетот, завршува нè воведува во неразбирлива ерудиција. Така правејќи ја шансата црн лебед во секој момент, благодарение на формалната софистицираност во потрага по читатели, направија корисни будали кои ја обожаваа наводната мајсторија.

И ако веќе е тешко да се разбере интересот на писателот како што само објаснив погоре, замислете ја макотрпноста на неговото читање...

Други книги кои никогаш не треба да ги читате доколку не сакате да ја изгубите љубовта кон читањето

Еве ќе додадам нови неверојатни книги што ќе ги најдам. Сигурно ќе ги има и веројатно е дека пласманот ќе има свои движења меѓу оваа петорка.

оценете го постот

1 коментар на „5-те најлоши книги кои никогаш не треба да ги прочитате“

 1. Тажно е што некој што тврди дека ја сака литературата вели дека Метаморфозата на Кафка е меѓу 5-те книги што никогаш не треба да ги прочитате.
  Ги разбирам листите на омилени, но никогаш нема да разберам список на книги што треба да ги избегнувам.
  Тоа е чин на ароганција што не помага во ширењето на читањето. Ме боли, но не можам да покријат некој што има толку мизерно и секташко однесување со нешто толку убаво како литературата.
  Патем, напаѓањето на наградата Планета толку отворено не им користи ништо на авторите што зборуваат шпански.
  Се гледаме никогаш момче.

  одговорот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.