3-те најдобри книги за да се откажете од пушењето

Кој пишува е релативна успешна приказна за откажување од пушење. Во моја корист, морам да кажам дека 3 или 4 пати кога сериозно престанав да пушам (повеќе од една година во секоја прилика) секогаш ми успеваше без никаква друга помош освен добро читање што ми го смени чипот. Со други зборови, вие сметате дека сум добра референца кога се работи за советување за добро препорачани книги за откажување од пушење.

Тогаш веќе си презедов за право да го ресетирам истиот чип глупо во спротивна насока. Затоа што вистината е дека после толку долго време повторно пушењето е глупаво како да се садат домати во Сибир, на пример.

Никогаш не ми требаше да се вратам. Никогаш не ми беше лошо во процесот или како што месеците напредуваа. Но, ќе биде прашање на леснотијата да се откажам да се вратам на тутунот кога најмалку ќе помислам на тоа. Опуштање на ветеранот или нешто слично.

Поентата е дека добра книга за да се остави зад себе fumeteo е совршена за добар удар на волјата. Никој самопомош подобро од четиво кое ве оддалечува од чадот засекогаш или барем на некое време, без страдање, па дури и со чувство на ослободување.

Топ 3 препорачани книги за откажување од пушење

Да се ​​откажете од пушењето е лесно, ако знаете како

книга за откажување од пушење по извонредност. И дека Ален Кар заврши болен од рак на белите дробови. Што се чини дека не предизвикува оптимизам во однос на формулата против пушењето. Но, тоа е дека телото има меморија, како што велат. И иако Кар се откажа од зависноста за да ги заработи добрите години од животот, според она што го раскажува во оваа книга, потрошил исто толку други инвестирајќи во неколку пакувања дневно.

Парадоксите на страна, ве уверувам дека нема да најдете а најдобра книга за откажување. Затоа што тука е најдоброто ресетирање за пушењето да изгледа како реченица од еден ден до друг. Нема замени или алтернативи за да позирате како падобран пред да скокнете во празнината. Тоа е едноставно сфаќање колку можете да станете слободни.

Затоа што кога мислите дека пушите за да го имате тоа време за релаксација, навистина само ја ослободувате сопствената нервоза што мајмунот ве буди. Повеќе од мајмун, тој е како затворски чувар кој ужива да ви дава сочна кора леб со неговата мувла и дополнителни токсичности. Не, не се опуштате или имате подобри времиња од непушачите. Вие сте затвореник и кога ќе го извршите вашето бегство уживате како џуџе.

Да се ​​откажете од пушењето е лесно, ако знаете како

Конечно ќе се откажете од пушењето

Зошто мора да биде тешко да се откажете? Вистина е дека повеќето работи се постигнуваат со труд и истрајност. Но, да престанете да ве боли вратот откако ќе престанете да го местите прстенот на него звучи лесно, нели?

Ако во повеќе од една прилика сте размислувале да се откажете од пушењето, еве го дефинитивниот метод кој ќе ви помогне да го постигнете тоа. Овие страници ќе ве придружуваат на патот кон вашата слобода без потреба да се потпирате на фластери, апчиња, електронски цигари или волја.

Ако се насочите кон тоа, па дури и ако ви изгледа невозможно, ќе се откажете од пушењето на едноставен, удобен и лесен начин. Со оваа книга, во која ќе најдете практична вежба за визуелизација, ќе изгледате и ќе се чувствувате како поранешен пушач.

Конечно ќе го разберете она што до сега не сте го разбрале, вашата зависност од тутун и ќе откриете како засекогаш да се ослободите од оваа навика без страдање и без труд. Сите тајни за да започнете да живеете без цигара.

Конечно ќе се откажете од пушењето. Дефинитивен метод за да се откажете од зависноста од тутун

Престанете да пушите со помош на невронаука

Ако не сте убедени дека откажувањето од пушење е лесно, секогаш можете да прибегнете кон епот. Не би била моја книга покрај креветот да ја земам, но има вкусови за секого...

Откажувањето од пушењето преку волјата постигнува многу ниска стапка на успех и ужасно искуство за личноста. Најновите откритија во невронауката за мозокот се импресивни и драматичен напредок во разбирањето како функционираат донесувањето одлуки и навиките.

Во оваа книга, авторот, потпомогнат од психолози специјализирани за зависности, го применува знаењето добиено во децениското истражување преку невронауката за човечкото однесување за да можете засекогаш да се откажете од пушењето. Методот Freemind за откажување од пушење, во своите формати на онлајн програми и работилници лице в лице, постигнува 80% ефикасност. Со други зборови, 8 од 10 луѓе кои завршиле една од програмите на Freemind (достапна на www.freemind.es) се откажале од пушењето засекогаш. Методот е емитуван на престижната здравствена програма ТВЕ, „Сабер Вивир“).

Разбирањето на механизмите и карактеристиките на тоа како функционира мозокот ни овозможува да спроведеме метод за прекинување на навиката на природен начин, користејќи го начинот на кој нашиот ум ги обработува информациите и донесува одлуки. Преку техники и алатки кои мозокот ги имплементира на едноставен начин, а благодарение на знаењето што го дава невронауката, мозокот се реорганизира за да го прекине пушењето, користејќи невропластичност, неврогенеза, учење преку грешка во предвидувањето и други механизми присутни во мозокот. однесување и функционирање на нашиот ум.

Во оваа писмена публикација на програмата Freemind, Микел Алонсо, д-р UCM специјалист за бихејвиорална неврологија, ги презентира главните компоненти, идеи и концепти за откажување од пушење преку невронауката.

Престанете да пушите со помош на невронаука
оценете го постот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.