3-те најдобри книги од Иан Мекдоналд

Писателите на научна фантастика повеќе посветени на каузата секогаш завршуваат пристапете кон elвездата како сценарио што се повторува и што н hook закачува сите поради неговата непозната природаНа Уште повеќе земајќи го предвид нашиот свет за кој веќе знаеме „скоро с“.

Тоа е случајот на Иан Мекдоналд како што е и од Johnон Скалци или де Енди Веир, сите тие се наследници на тандемот помеѓу Arthur C. Кларк и Кјубрик со фасцинантната одисеја во вселената која го надмина литературното и филмското за да му обезбеди на меѓупланетарниот CiFi филозофски транскрипт за повеќе од една генерација обожаватели.

И дека во случајот со Мекдоналдс можеби космосот воопшто не бил планиран. Затоа што неговата книжевна кариера помина низ различни сценарија помеѓу фантастичниот, дистопискиот, па дури и теророт. Сè додека не го претрпе, како и многу други, влијанието на месечината и не почна да прикажува трилогија која ја задржа својата епска тенденција, но веќе на места блиску како нашиот сателит... Морето на спокојството веќе не се враќа, ниту ќе вратете се во иднина не толку далечна, да бидам ист...

Топ 3 препорачани романи од Јан Мекдоналд

Нова месечина

Тоа е она што го има месечината. Веројатно има неколку тајни што треба да ги скрие од нас. А сепак, фантазијата е с determined уште решена да забележи селенити, вонземјани скриени во неговото скриено лице ... Оттаму, можете да го разберете успехот на оваа серија лоцирана во тоа негостоубиво место што секоја вечер управува со нашето небо со својата чудна империјална светлина.

Ледената огорченост на празнината. Смртоносниот радиоактивен исход. Прашината што ја покрива, стара колку и Земјата. Растечката слабост на коските ... Или можеби ќе останете без пари за вода. Или за воздух. Или, пак, може да отпаднете од корист со еден од Петте змејови, корпорациите што управуваат со Месечината и ги контролираат нејзините огромни ресурси. Но, вие останете, бидејќи Месечината може да ве направи побогати отколку што можете да замислите ... додека сте сеуште живи.

Адријана Корта има осумдесет години. Неговото семејство ја води Корта Елио. Тие ги преживеаја немилосрдните корпоративни војни и опасниот мир што следеше. Но, сега тој мир пука. Адријана најверојатно ќе мора да умре, иако нема да ја убијат нејзините ривали или Месечината. Како и да е неговата судбина, Корта Елио нема да умре.

Нова Луа

Волчица месечина

Корта Елио, една од петте семејни корпорации што владеат со Месечината, падна. Неговото богатство е поделено меѓу безбројните непријатели, а преживеаните се расфрлани.

Поминаа осумнаесет месеци. Лукасињо и Луна, младата Корта, се под заштита на моќниот Асамоа, додека Робсон, се уште шокиран откако беше сведок на насилната смрт на неговите родители, сега е одделение, практично заложник, на Мекензи Металс. И последниот наследник, Лукас, исчезна од лицето на Месечината.

Само Лејди Сан, матријархот на Тајанг, се сомнева дека Лукас Корта не е мртов и што е уште поважно, дека тој сè уште игра важна улога. На крајот на краиштата, тој отсекогаш бил добар во смислување, па дури и во смрт е подготвен да стори сè за да го врати изгубеното и да ја обнови Корта Хелио, со поголема моќ од порано. Но, на Корта Хелио му требаат сојузници и, за да ги најде, бегалскиот син презема смело и невозможно патување... до Земјата.

Во нестабилно лунарно опкружување, променливите лојалности и политичките интриги на различните семејства го достигнуваат зенитот на нивните најразработени заговори кога меѓу нив ќе избие отворена војна.

Волчица месечина

Растечка месечина

Резолуцијата на трилогијата. Крај на фантазијата што ќе н make натера да размислуваме со различни очи на осамениот сателит, на меланхолична светлина, но способна да разбуди непредвидливи влијанија врз нас ...

Стотина години во иднината, беснее војна помеѓу Петте змејови, петте семејства што ги контролираат големите индустриски компании на Месечината. Сите кланови излегуваат од својот пат за да се искачат на врвот на синџирот на исхрана со стратегии како што се склопување брак, индустриска шпионажа, киднапирање и масовно убиство.

Благодарение на неговата генијална политичка манипулација и волја, Лукас Корта успева да излезе од пепелта на неговата уништена компанија и да ја преземе контролата врз Месечината. И единствената личност што може да го спречи е познат лунарен адвокат: неговата сестра Ариел.

Растечка месечина
оценете го постот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.