Танчарот од Аушвиц, од Едит Егер

Танчарот од Аушвиц, од Едит Егер
Кликнете книга

Обично не сакам многу книги за самопомош. Денешните таканаречени гуруа ми звучат како шарлатани од минатото. Но ... (правењето исклучоци е секогаш добро за да се избегне паѓање во единствена мисла), некои книги за самопомош преку свој пример, секогаш можат да бидат интересни.

Потоа доаѓа процесот на филтрирање, адаптација кон сопствените околности. Но, примерот е таму, полн со тоа, примерен пред неволјите, исполнет со идеи со кои може да се надмине секоја од неговите фрустрации, стравови и други стапови во тркалата на нашите животи.

Всушност, оваа книга „Танчерката од Аушвиц“ е вежба за слушање, како кога откриваме кај нашите родители или баби и дедовци возбудлива приказна за минатото што е малку посветло во социјалното (можеби многу поживописно кај човекот). Преживувањето на холокаустот, геноцидот, секогаш носи светлина дека с will е можно со волја и сила. Сила што е невозможно да се претпостави пред да се соочи со ужасот, но таа завршува како родена од вашата последна ќелија во потрага по кислород и живот.

Содржина: Егер имала шеснаесет години кога нацистите го нападнале нејзиниот град во Унгарија и ја одвеле со останатото семејство во Аушвиц. Откако излегле на терен, нејзините родители биле испратени во гасната комора и таа останала со својата сестра, чекајќи сигурна смрт.

Но, танцувај Синиот Дунав за Менгеле му го спаси животот, и оттогаш започна нова борба за опстанок. Прво во логорите на смртта, потоа во Чехословачка, земени од комунистите и, конечно, во Соединетите држави, каде што ќе заврши како ученик на Виктор Франкл. Токму во тој момент, по децении криење на минатото, сфати потребата да ги залечи раните, да зборува за ужасот што го преживеа и да прости како пат кон заздравување.

Неговата порака е јасна: имаме способност да избегаме од затворите што ги градиме во нашите умови и можеме да избереме да бидеме слободни, без оглед на околностите на нашиот живот.

Можете да ја купите книгата Танчерката во Аушвиц, Новата книга на Едит Егер, тука:

Танчарот од Аушвиц, од Едит Егер
оценете го постот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.