Прогонувачка долина, од Ана Винер

Сите ја сакавме таа банда хипстери и други гикови од Силиконската долина. Група таткови деца кои објавија нов светски економски систем во корист на сите и ориентирани кон социјалното општество. Зора на новиот технолошки свет со неговите славни придобивки и неговото стартување како решение за секој проблем, од хемороиди до освојување на просторот.

Но, овие работи секогаш распрснуваат за да ја покажат нивната слаба изработка одвнатре. И не е дека јас сум стар замрзнат (или можеби да) загрижен дека работите ќе завршат под нивната сопствена тежина. Работата е во тоа, лекувањето настрана; непогрешливи плацебо за сите видови ментални сламки; или книги за самопомош со што би станал Бил Гејтс за 7 дена, Ана Винер сакаше да ни каже скоро с ... ...

Синопсис

Во 2013 година, на XNUMX -годишна возраст, Ана Винер одлучува да ја напушти својата несигурна работа како уредник асистент во книжевна агенција во Newујорк поради заводливите ветувања за развој на технолошки стартапи. Авантура што ќе ја натера да се пресели во Сан Франциско и да потпише нова компанија за анализа на податоци. Во шумливиот микро-свет на Силиконската долина, ќе триете раменици со млади и ентузијастички претприемачи во трескавична трка за иновации, богатство и, се разбира, моќ.

Со единствена луцидност, Ана Винер ја открива темната страна на Силиконската долина - лажните идеали, бескрајните денови, отуѓувачкиот корпоратизам, ендемската мизогинија - и оди по тенката линија помеѓу утопијата и дистопијата во која технолошките емпориуми кои сакаат радикално да ги променат свет, но тоа ги загрозува нашите општества: од непопустливата контрола што апликациите и мрежите ја вршат врз нас, до бруталната нееднаквост што го наруши идентитетот на неговиот епицентар, градот Сан Франциско. Исклучителна хроника, која се чита како роман, за семоќната индустрија и луѓето што ја сочинуваат, која го постави својот автор како еден од основните гласови за дешифрирање на оваа вртоглава дигитална ера.

Сега можете да ја купите „Uncanny Valley“, од Ана Винер, овде:

Прогонувачка долина, од Ана Винер
КЛИК КНИГА
оценете го постот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.