Топ 3 книги на Ким Стенли Робинсон

Научната фантастика (да, со големи букви) е жанр поврзан од лаици со еден вид фантастичен поджанр без вредност од обична забава. Со единствениот пример на авторот што го носам овде денес, Ким Стенли Робинсон, Вреди да се уништат сите тие нејасни впечатоци за овој тип на литература како еден вид фанзин за интелектуалци доцна во ноќта или деца колку што се имагинативни и чудни.

Бидејќи г-дин Стенли е целосен докторат по литература, од различни американски универзитети, кој конечно одлучи да напише CiFi за да има идеално сценарио во кое ќе отфрли многу грижи од светска класа, како што е екологијата добиена од политиката и темнината на економскиот либерализам како совршен олицетворение на најлошата дистопија што ја очекуваа другите великани на CiFi кои и претходеа како ХГ Велс, Џорџ Орвел, Филип К. Дик, Aldous Huxley, Реј Бредбери и многу други чии предвидувања се појавуваат од време на време со макабрата тежина на сигурност ...

Стенли Робинсон култивираше пред се тежок жанр, оној што се оддалечува од нашиот свет (или барем од нашето време), за да се обиде да најде решенија, иако во моментов тие гледаат само на плодната имагинација, на итно ограничување на ресурсите или да ја подигнат свесноста барем за тоа завршуваат повеќе или помалку блиску до нестабилната рамнотежа на нашиот свет.

Добредојдовте во последниот голем бастион на тврда научна фантастика, врзете ги појасите и подгответе се за полетување.

Топ 3 препорачани книги од Ким Стенли Робинсон

2312

Иднината, тоа огледало што почнува да ја отсликува катастрофата, апокалипсата или крајот, како и да сакаме да го наречеме. Стенли Робинсон патува кон иднината и ужива во тоа, носејќи ја како надеж она што науката може да го открие.

Земјата е она што останува од она што бевме, таа не дава повеќе од себе. И иако нашиот вид можеби не заслужува никаков рај што го нуди Бог, инстинктот за преживување и упорноста на слепата вера им овозможуваат на научниците да бараат нови места надвор од нашето сонце.

Се наоѓаме во XXIV век. Науката и технологијата ја делат заслугата на нашата можна проекција на нови места каде што постоиме. Но, во годината предвидена во титулата, во кобната 2312 година се чини дека човечката гордост eksирка во кобниот момент кога космосот заговара против нашиот меѓуelвезден напредок.

Робинсонова 2312 година

Newујорк, 2140 година

Неколку века пред претходниот роман, иако целосно независни од овој ... Според научните студии кои, врз основа на климатските промени, предвидуваат експоненцијален пораст на нивото на морето, локацијата на Newујорк и особено неговиот остров Менхетен, тие стануваат ризична зона за не толку многу години.

Во оваа книга, последиците од тековните студии го претвораат Newујорк во Венеција изложена на строгостите на океанот, кои само инженерството и гордоста се стремат да ги одржат како голем град за живеење.

Соочен со овој предлог, протагонизмот на наративниот предлог добива посебно внимание. Дали станува збор за тоа да ни понуди роман или да го разоткрие она што ни доаѓа на пат низ место симболично за Западот како Newујорк?

Lifestyleивотниот стил во Newујорк се карактеризира со неговата динамичност, способност да постави трендови во остатокот од светот и неговата космополитска природа пар екселанс. Градот на американскиот сон и светскиот бизнис. Амблемот на способноста на човекот да го колонизира светот.

Само ..., природата принудена во иднина обележана со нашата интервенција ќе има многу да каже во нашата намера да го надминеме сопствениот капацитет за трансформирање. Дали знаевте дека ако ја споредиме историјата на планетата Земја со календарска година, поминувањето на нашата цивилизација трае само неколку минути од последниот ден? Можеме да мислиме дека планетата е нашиот свет, дека с everything е за наша услуга.

Но, реалноста е дека ние сме само еден вид чекор. И дека ние самите можеби го предизвикуваме нашето очекувано исчезнување. Различни ликови ни го претставуваат секојдневниот живот од она што некогаш беа најимблематичните згради на Newујорк.

Мозаик од таа 2140 година каде што можеме да видиме како човечкото суштество е навикнато на катастрофа, предизвикувајќи спомени од предците за град каде што реките и земјата се совршено разграничени, а не како во иднината во која с everything е вода, освојување на новите плими на нашата безгранична амбиција и нашата нулта перспектива за таа иднина.

Newујорк, 2140 година

Време на ориз и сол

Ориз и сол, прехранбени производи од прв ред и основни елементи за историскиот развој на нашата цивилизација пред незаситниот потрошувач и глобализацијата.

За еднаш, авторот се враќа во минатото, во оние денови кога човекот с still уште живеел на место што не било целосно мапирано, со своите митови и верувања ... Бубонската чума е веќе значаен настан во Европа од 1349 година.

Населението потклекнува за милиони, десеткувајќи половина души на целиот континент. Тогаш авторот предлага ухронија да се прекине доминацијата на западниот свет и да се предаде светот на нова партија на моќ меѓу муслиманите и Кинезите.

Земјата се менува засекогаш, општествената и политичката еволуција оди по нов фасцинантен пат што авторот го опишува со страст и шарм на откривачот на нов свет.

Време на ориз и сол
5/5 - (7 гласа)

4 коментари на „Трите најдобри книги од Ким Стенли Робинсон“

 1. Црвениот Марс е подобар од 2312, и зелениот Марс исто така.
  2312 е паралелна адаптација на сагата на Марс која ја ажурира и фокусира на внатрешните планети на Сончевиот систем.
  Време на ориз и сол Сакам да го прочитам, има многу добра репутација.
  2140 не заврши да ме закачува иако е пореално отколку Аурора да патува толку далеку.
  Црвената Месечина е уште еден чекор напред во својата комплексна визија за светот, таа се врати на своето потекло и даде покомерцијален фокус како на Црвениот Марс или 2312 на главниот заговор (што е секогаш споредно за да се објасни она што навистина го интересира романи), да најдат повеќе линеарни читатели.
  Луна Роха, исто така, не поминува никаков филтер за да можеме да видиме некои од неговите супер дела на телевизија.
  Одличен повеќестран и посветен писател во кој имаме луксуз да уживаме, кој продолжува да пишува долго време.

  одговорот
  • Совршена анализа.
   Во разновидноста на вкусовите е благодатта.
   Како и да е, тој својствен аспект на литературниот ангажман и повеќе од CiFi е секогаш ценет.

   одговорот

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.

грешка: Без копирање