Како да се избегне климатска катастрофа, од Бил Гејтс

Како да се избегне климатска катастрофа, од Бил Гејтс
КЛИК КНИГА

Вестите одамна не се додворувања, дури ни во спортскиот дел (за fanубител на спортот Вистинска Сарагоса над сите). И тоа е, на шеги настрана, прашањето за глобализацијата, климатските промени што ги негираше научниот братучед на Рахој, и ова коронавирус среќно мутира и полошо, изгледа како заговор помеѓу Малтус, Нострадамус и некој владетел на Маите.

И во овие доаѓа Бил Гејтс, филантропот на кој се фокусирани некои од најголемите сомневања на fansубителите на пландемиите и други, и ни подарува книга со најновите упатства за да преживееме катастрофа на која и се предаваме со слепата вера на самоубиство. Да, се чини дека работата е многу тешка поради самоуништувачките инерции на нашата цивилизација актуелен, болен со коцкање како епицентар на секоја економија, како и детски и глупав како никогаш досега. Сепак, или токму поради тоа, време е да го слушаме Гејтс ...

Синопсис

Бил Гејтс помина една деценија во истражување на климатските промени. Воден од експерти за физика, хемија, биологија, инженерство, политички науки и финансии, тој се фокусираше на одредување на чекорите што треба да ги преземеме за да ја запреме трката на планетата кон неповратна еколошка катастрофа. Во оваа книга, авторот не само што ги собира основните информации за да н make освести за потребата да се елиминираат емисиите на стакленички гасови, туку исто така објаснува што треба да направиме за да ја постигнеме оваа важна цел.

Гејтс ни дава луциден опис на предизвиците со кои се соочуваме. Искористувајќи го своето знаење за иновации и што значи да се воведат нови концепти на пазарот, тој ги детализира областите во кои технологијата веќе помага да се намалат емисиите, како и кога сегашната технологија ќе биде поефективна, каде што ни се потребни вакви достигнувања и кој работи на овие многу потребни подобрувања.

Конечно, тој прикажува практичен и специфичен план за постигнување нулта емисија, и со владини политики и со личен капацитет, со што ќе се вклучат владите, компаниите и самите во оваа клучна мисија. Како што предупредува Бил Гејтс, исполнувањето на целта за нулта емисија на штетни гасови нема да биде лесна задача, но ни е на дофат ако ги следиме неговите упатства.

Сега можете да ја купите книгата „Како да избегнеме климатска катастрофа: решенијата што веќе ги имаме и напредоците што с Need уште ни се потребни“ од Бил Гејтс, овде.

Како да се избегне климатска катастрофа, од Бил Гејтс
КЛИК КНИГА
оценете го постот

1 коментар на тема „Како да се избегне климатска катастрофа, од Бил Гејтс“

Оставете коментар

Оваа страница користи Akismet за намалување на спам. Дознајте како се обработуваат податоците од вашиот коментар.